Wtorek, 18.06.2019

Wycieczka w góry. Jakie obuwie wybrać?

 • 18.05.2018, 14:00
 • Grupa Tipmedia
Wycieczka w góry. Jakie obuwie wybrać?
Wędrówki górskie niejedno mają imię. Czym innym jest krótki letni spacer prostym szlakiem bez trudnych podejść, czym innym wspinaczka po skałach, a jeszcze inną specyfiką wyróżnia się wyjście w góry zimą – poza utarte szlaki. Dlatego nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie, gdy chodzi o buty górskie. Są jednak zasady, którymi możesz się kierować, kupując parę (lub dwie) dla siebie. Oto, na co trzeba zwrócić uwagę.

Po pierwsze i najważniejsze: buty górskie należy zawsze dobierać do:

 • planowanej formy aktywności (lekkie wędrówki, wspinaczka w stylu alpejskim, bieganie w górach, a może wyprawa w góry wysokie?),
 • pory roku,
 • typu terenu, który będzie przemierzany.

Decyzję podejmij świadomie i w przemyślany sposób – od właściwie dopasowanego obuwia zależy nie tylko Twój komfort i przyjemność poruszania się po górach, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo. Musisz zapewnić swoim stopom właściwą stabilizację, amortyzację oraz „oddychanie”.

Buty trekkingowe czy zwykłe obuwie sportowe?

Często słyszy się o turystach, którzy wybierają się latem na Rysy czy Kasprowy w miejskich trampkach lub, o zgrozo, gumowych japonkach. Czemu to zły pomysł? No cóż, wystarczy, że nawierzchnia jest odrobinę wilgotna, albo że jakiś kamień przesunie się pod ciężarem stóp i… wypadek gotowy. Pogotowie górskie niejeden raz było zmuszone ściągać źle ubranego turystę ze szlaku. Nie bądź więc jedną z takich osób i przygotuj się właściwie. Wbrew pozorom, zakup dobrych butów górskich do amatorskiej wspinaczki nie musi być bardzo kosztowny. Zyski jednak są spore, ponieważ odpowiednio dobrane buty trekkingowe, to gwarancja:

 • dobrej przyczepności stóp do podłoża – nie musisz się w nich obawiać przypadkowego poślizgnięcia na prostej, a także bardziej wymagającej trasie,
 • stabilizacji stóp – odpowiednia amortyzacja czy usztywnienie kostki zapobiegnie kontuzjom, na które możesz się narazić,
 • zabezpieczenia stóp przed urazami mechanicznymi – buty ochronią Cię również np. przed otarciami o kamienie, ostre krzaki czy wystające gałęzie,
 • wygody przemieszczania się – wędrówki górskie wiążą się najczęściej z co najmniej kilkoma godzinami nieprzerwanej wędrówki; źle dopasowane / nieodpowiednie obuwie szybko się na Tobie „zemści”.

Najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę, dobierając buty

Dobierając buty w góry, przyjrzyj się kilku elementom.

 • Twardość podeszwy

Jest oznaczana literami od A do D, przy czym A oznacza buty o miękkiej podeszwie, D zaś – o najtwardszej. Te pierwsze są najwygodniejsze, a zarazem przeznaczone dla amatorów przemieszczających się po prostych i krótkich szlakach. Buty o twardości podeszwy B oraz C są nieco bardziej profesjonalne i pozwalają bezpiecznie poruszać się na bardziej stromych i wymagających trasach – są idealne podczas dłuższych trekkingów. Buty z podeszwą klasy D to rozwiązanie dla profesjonalnych wspinaczy, którzy poruszają się poza szlakami, wyznaczając własne.

 • Materiał wykonania

Tkanina czy skóra? Oba typy materiałów mają swoje zalety. Tkanina jest lżejsza i zapewnia lepsze oddychanie stopom. Przez to buty z większą ilością przeszyć i wstawek materiałowych są odpowiedniejsze na lato. Zimą jednak, a także gdy wybierasz się w bardziej wilgotny teren – wodoodporność oraz lepsza izolacja termiczna są jak najbardziej wskazane, zwłaszcza wówczas, gdy konieczne będzie założenie raków.

 • Konstrukcja cholewki

Wbrew pozorom, na krótkie, lekkie trekkingi po górach wcale nie potrzebujesz butów za kostkę. Te przed kostkę, z podeszwą o twardości B latem sprawdzą się niezawodnie. Jeśli jednak wybierasz się na bardziej wymagającą trasę – wysoka cholewka to must-have.

 • Jakość wykonania

Buty górskie muszą być absolutnie niezawodne, tak aby służyły Ci co najmniej przez kilka lat. Dlatego postaw na markowe obuwie trekkingowe dostępne w PolarSport.pl. Tego typu produkty są wykonane z wysokiej klasy materiałów, przez co zapewnią Ci i komfort, i bezpieczeństwo na trasie.

Jeśli masz wątpliwości, jakie buty w góry wybrać, możesz również porozmawiać ze sprzedawcą w sprawdzonym sklepie sportowym czy turystycznym. Specjalista podpowie, który model sprawdzi się najlepiej.

Grupa Tipmedia
Galeria zdjęć
Podziel się: