Czwartek, 20.06.2019

Jak kupić dobry węgiel tak, by nie stracić?

  • 27.02.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak kupić dobry węgiel tak, by nie stracić?
Często uważa się, że węgiel jak to węgiel – jeden nie różni się od drugiego. Nic dziwnego, w końcu z wszystkie wyglądają dość podobnie. Mimo to, różnice w jakości węgla bywają gigantyczne. Dotyczą one przede wszystkim sposobu, w jaki węgiel się pali i ciepła, jakie generuje. Bardzo ważne jest więc, by umieć rozpoznać dobry węgiel, tak by nie płacić za coś, co i tak nie spełni swojego zadania.

Rozmiar węgla

Rozmiar węgla nie co prawda nie odzwierciedla jakości paliwa, ale określa sposób jego spalania. Drobny i tani ekogroszek może się spalać nieco szybciej, niemniej ceny ekogroszku są na tyle atrakcyjne, że są w stanie to zrekompensować. Węgiel z kolei będzie się palił nieco dłużej. W zależności więc od tego, jakie są twoje priorytety, powinieneś wybierać taki rodzaj paliwa, jaki najbardziej cię interesuje.

Sprawdzony dostawca

Nie wszyscy dostawcy działają w ten sam sposób. Jeśli chcesz kupić węgiel online, ale nie jesteś pewien, którego dostawcę węwybrać, sprawdź strony internetowe kilku z nich. Zwróć uwagę na to, czy strona jest łatwa w użyciu i intuicyjna oraz czy wygląda profesjonalnie – nie jest to oczywiście główny wyznacznik jakości paliwa, ale profesjonalny wygląd wzbudza zaufanie, natomiast intuicyjny interfejs wskazuje na szacunek dla klienta. Ważnym czynnikiem może być też to, jak długo dana firma działa na rynku. Jeśli działa długo, można podejrzewać, że ma zadowolonych i prawdopodobnie stałych klientów.

Zamów na próbę

Nie musisz zamawiać od razu tony paliwa u dostawcy, u którego nigdy wcześniej nie robiłeś zakupów. Bez względu na to, czy kupujesz tani ekogroszek, czy na przykład węgiel brunatny, możesz kupić na próbę niewielką ilość. Przyjrzyj się temu, co kupiłeś. Czy w worku było dużo popiołu, którego do niczego nie możesz wykorzystać? Jeśli tak, najprawdopodobniej węgiel nie był sprawdzany przed pakowaniem, a ty zamiast za węgiel płacisz za kurz. Sprawdź też, czy węgiel podczas spalania wydziela dużo dymu. Jeśli tak, najprawdopodobniej zawiera dużo wody, a przecież nie chcesz płacić za wodę!

Cena

Ceny węgla i ceny ekogroszku, mogą się sporo różnić. I tak tani ekogroszek u niektórych dostawców może być jeszcze tańszy. Niestety, nie zawsze tańszy znaczy lepszy. To samo dotyczy innych rodzajów węgla. Bardzo tanie paliwo najczęściej oznacza, że węgiel dobrej jakości, jeśli w ogóle tam jest, zmieszany jest z węglem dużo gorszym. Ceny mogą się wydawać atrakcyjne, ale nie otrzymujesz tego, za co płacisz.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wegielsztygar.pl/

Grupa Tipmedia
Podziel się: