Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak rozwijać bazę oświatową - nowoczesne przedszkole modułowe

  • 25.04.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak rozwijać bazę oświatową - nowoczesne przedszkole modułowe

Szybkie i wygodne, a jednocześnie funkcjonalne budynki modułowe stanowią szansę dla wielu samorządów zobowiązanych do budowy placówek oświatowych, takich jak szkoły czy przedszkola, na swoim terenie. Gotowe elementy modułowe są nie tylko trwałe, ale również wyjątkowo proste w montażu, dlatego takie inwestycje można wykonać w ciągu zaledwie kilku miesięcy.  Przykłady realizacji można oglądać na stronie: https://climatic.pl/szkoly-i-przedszkola-modulowe/

Budownictwo modułowe – skuteczny sposób na rozbudowę placówek oświatowych

Budownictwo modułowe rozwija się coraz bardziej dynamicznie i zaczyna cieszyć się ogromną popularnością wśród inwestorów z sektora publicznego. Liczne zalety budownictwa w tym nowoczesnym systemie widać na każdym kroku. Coraz częściej obiekty modułowe wykorzystywane są na biura, pawilony handlowe czy domy. Jest to niezwykle wygodny sposób na rozwiązanie problemów związanych z brakiem miejsc w szkole czy przedszkolu. Warto podkreślić fakt, że każda placówka oświatowa – szkoła czy przedszkole modułowe – spełnia wszelkie obowiązujące normy zgodne z przepisami bezpieczeństwa.

Przedszkole modułowe – dobre rozwiązanie dla gmin i powiatów

W dużych miastach na nowoczesnych osiedlach przyjaznych mieszkańcom, wyposażonych w znakomitą infrastrukturę i dobrą komunikację, mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi. Każdy rodzic chciałby zapewnić swoim dzieciom właściwy rozwój i opiekę już od najmłodszych lat, dlatego przedszkola publiczne i prywatne są często oblegane, a samorządy borykają się z problemem zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc najmłodszym dzieciom. W przedszkolach nie ma możliwości organizacji zajęć na dwie tury, dlatego gminy szukają sposobów jak szybko i solidnie zbudować funkcjonalne, ładne i bezpieczne obiekty, w których maluchy z przyjemnością spędzą czas.

(Fot. ze strony climatic.pl)

Zalety nowoczesnych budynków modułowych

Obiekty zbudowane z prefabrykatów powstają znacznie szybciej niż budynki stawiane w technologii tradycyjnej, poza tym są nowoczesnym systemem, który pozwala na elastyczne działanie. Postawienie budynku modułowego pozwala na skrócenie czasu budowy o 50%. Istotną zaletą tego systemu budowania jest bardzo szybki czas realizacji inwestycji. Poza tym budynki modułowe można stawiać na gruncie o trudnych warunkach glebowych, m.in. na terenach podmokłych, a także na niewielkich działkach. Istnieje również możliwość etapowej budowy czy rozbudowy da dzięki elastycznym elementom, które łatwo dopasować do istniejących już obiektów. Realizacja budynków modułowych odbywa się kompleksowo, powstające pomieszczenia są wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i doskonale przystosowane do potrzeb tego typu placówek.

Lekkie, solidne i trwałe

Obiekty modułowe są ekologiczne, energooszczędne i doskonale izolowane zapewniając komfort cieplny. Budynki  bazują na lekkiej konstrukcji i są stawiane na płytach fundamentowych, dlatego ich montaż można wykonać nawet na gruntach o słabej nośności. Dla porównania - tradycyjny betonowy budynek jest 10 razy cięższy, co wpływa na osiadanie gruntu w miejscu gdzie został zbudowany, a jego budowa trwa o wiele dłużej niż postawienie obiektu modułowego.

Architektura dostosowana do potrzeb szkolnictwa

Nowoczesne przedszkola i szkoły zbudowane z modułów można łatwo zintegrować z otoczeniem, a jednocześnie stworzyć atrakcyjne, wielobarwne miejsce przyjazne dzieciom dzięki indywidualnym elementom architektury. Fasady ścian ozdobione rysunkami z bajek lub różnokolorowe moduły ścian zewnętrznych, a także elementów wewnątrz budynku sprawią dzieciom wiele radości. Interesującym rozwiązaniem jest również odpowiednie usytuowanie okien i drzwi w taki sposób, aby wnętrza były oświetlone światłem słonecznym, a okna wychodziły na ogród czy plac zabaw.

(Fot. ze strony climatic.pl)

Placówki edukacyjne w technologii modułowej Climatic

Obecnie powstaje coraz więcej szkół i przedszkoli zbudowanych w oparciu o technologie modułowe. Wśród nich na uwagę zasługuje kilka przedszkoli zrealizowanych w technologii firmy Climatic. Należy do nich Przedszkole Numer 327 Kolorowa Kraina o profilu artystycznym, zbudowane w Warszawie. Kolorowa fasada przyciąga uwagę, a jasne, przestronne wnętrza zapewniają odpowiednią ilość miejsca do zabawy i nauki dla maluchów. Równie atrakcyjnie wygląda inna placówka zbudowana podobnie jak poprzednia na warszawskich Bielanach – Przedszkole nr 334 Jasia i Małgosi. Ten nowy, wielobarwny, 8-oddziałowy obiekt zapewnia 200 nowych miejsc dla dzieci. Poza tym posiada własne zaplecze administracyjno-techniczne, kuchnię oraz sale przeznaczone do integracji sensorycznej i rytmiki. Z kolei Przedszkole nr 338 zostało rozbudowane o kilka niezbędnych pomieszczeń, m.in. salę zajęć dla dzieci, szatnię i pomieszczenia gospodarczo-techniczne. Oryginalne, ogromne okna tego obiektu zapewniają przebywającym w salach przedszkolakom dużo naturalnego światła tworząc wspaniałe miejsce dla najmłodszych. Natomiast inne warszawskie Przedszkole nr 328, nazwane Akademią pod Czereśnią, tworzy nowy budynek modułowy zapewniający nowe sale do zabaw sensorycznych i rytmiki, a także pomieszczenia techniczno-administracyjne i kuchenne. Dzięki budownictwu modułowemu przedszkoli i szkół przybywa, a dzieci mają doskonałe warunki do rozwoju i edukacji.

--- Materiał partnera ---