×
Środa, 17.07.2019

Zaskakujące ciekawostki na temat Netflixa

  • 15.04.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Zaskakujące ciekawostki na temat Netflixa
Netflix to w tej chwili najpopularniejszy serwis zajmujący się streamingiem filmów i seriali. Masa użytkowników portalu może jednak nie zdawać sobie sprawy, jak doszło do jego założenia oraz w jaki sposób kompletowana jest największa biblioteka największej wypożyczalni online. Prezentujemy zaskakujące ciekawostki na temat Netflixa!

Kaseta z Apollo 13 zapoczątkowała erę Netflixa

Miliony użytkowników na całym świecie każdego wieczora zasiada do komputera lub telewizora i zaczyna odtwarzanie swojego ulubionego serialu. Mało kto wie, że firma przeżywająca w tej chwili apogeum popularności w rzeczywistości jest starsza od lwiej części jej użytkowników. Internetowa wypożyczalnia została założona w sierpniu 1997 roku w Los Gatos. Mało kto zdaje sobie sprawę, że Netflix nie istniałby, gdyby nie film Apollo 13.

Jak legendarny film z Tomem Hanksem w roli głównej ma się do założenia największej wypożyczalni filmów i seriali online na świecie? Reed Hastings, jeden z założycieli sieci, pewnego dnia został poinformowany o konieczności uiszczenia grzywny wynoszącej 40 dolarów. Powodem nałożenia kary było zwlekanie z oddaniem do wypożyczalni kasety z filmem Apollo 13 właśnie. Hastings karę zapłacił, jednak w jego głowie narodził się plan, dzięki któremu była to jego ostatnia wizyta w tradycyjnej wypożyczalni filmów i seriali.

Rok później przedsiębiorstwo oferowało swoim klientom wypożyczenie płyt DVD za pośrednictwem poczty. Przez 9 lat funkcjonowania Netflix dostarczył serialoholikom i kinomaniakom blisko miliard nośników i w 2007 roku rozszerzono działalność o media strumieniowe. W takiej postaci Netflix zawitał do domów ponad 100 milionów użytkowników.
 

Regularne badanie rynku - sposób na sukces Netflixa

Netflix dostępny jest dziś praktycznie na całym świecie. Największa wypożyczalnia filmów i seriali online nie dotarła do Chin, gdzie spółka zdecydowała się na sprzedaż swoich produktów w formie licencji dla tamtejszych stacji telewizyjnych. Netflixa nie można uruchomić także w Korei Północnej, Syrii i na Krymie. Taki obrót spraw spowodowany jest obostrzeniami rządu amerykańskiego. Co ciekawe, dla każdego kraju, w którym możliwe jest uruchomienie aplikacji Netflix, przygotowano osobną bibliotekę produktów. Najbardziej rozbudowana - co oczywiste - dostępna jest w Stanach Zjednoczonych. Mówi się, że jest ona kilkukrotnie większa od tej oferowanej naszemu kraju. Jak wygląda dobór bibliotek?

Pracownicy Netflixa sporo uwagi poświęcają regularnemu badaniu popularnych Torrentów i stron zamieszczających nielegalnie seriale i filmy. W ten sposób analitycy Netflixa są w stanie dokładnie określić potrzeby swoich abonentów. O tym, czy biblioteki faktycznie cechują się najbardziej pożądanymi produktami, można przekonać się wchodząc na stronę https://serialowy.pl, gdzie znajduje prawdziwa encyklopedia dla każdego serialoholika.
 

Oryginalne produkcje na wysokim poziomie

Oprócz licencjonowanych filmów i seriali Netflix w swojej ofercie posiada mnóstwo oryginalnych produkcji. Najczęściej są one pochodzenia amerykańskiego lub brytyjskiego, jednak ostatnimi czasy Netflix otwiera się na nieodkryte dotąd rynki. Olbrzymi sukces odniósł Dom z Papieru, który wyprodukowany został jako Netflix Originals przez hiszpańskie studio. Popularnym produktem okazał się również niemiecki Dark, a swoje trzy grosze do rozwoju Netflixa dorzuciła także Polska. 1983 to pierwszy polski serial w ofercie hegemona na rynku wypożyczalni online. Wiele wskazuje na to, że to nie ostatnie słowo biało-czerwonych. W Wiedźminie, czyli jednej z najważniejszych produkcji Netflixa zobaczymy między innymi Macieja Musiała, który odegrał główną rolę w serialu 1983, a nawet był jego pomysłodawcą.
 

Grupa Tipmedia
Podziel się: