Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Co oznacza faktura VAT marża?

Faktura VAT marża - to pojęcie wielu osobom jest nieznane. Jest to szczególny rodzaj dokumentu, który stosuje się najczęściej przy zakupie używanych samochodów w komisach bądź telefonów komórkowych za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. W poniższym artykule dokładnie precyzujemy, czym jest faktura VAT marża. Zapraszamy do lektury!
  • 13.02.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co oznacza faktura VAT marża?

Faktura VAT marża - definicja 

Jak wskazują przepisy prawa, marża w przypadku podatku VAT jest różnicą między kwotą należności, którą płaci nabywca konkretnego towaru bądź usługi a ceną produktu pomniejszonego o kwotę należnego podatku. Zatem najprościej rzecz ujmując: sprzedawca, który sprzedaje towar bądź usługę oblicza i płaci podatek VAT wyłącznie od marży, którą obliczył. Warto wiedzieć, że pomimo tego, że na fakturze VAT nie znajduje się informacja dotycząca dokładnej kwoty podatku do zapłaty, obowiązkiem sprzedawcy jest jego obliczenie oraz wpłacenie do odpowiedniego urzędu skarbowego. 

Korzyści dla przedsiębiorców

Sprzedawcy chętnie korzystają z faktury VAT marża, ponieważ jest to dla nich bardzo korzystne. Zasady ogólne prawa podatkowego stanowią, że podatek VAT oblicza się od całkowitej wartości sprzedanych towarów i usług. W przypadku faktury VAT marża sytuacja wygląda inaczej: opodatkowaniu podlegają tylko i wyłącznie kwoty prowizji pobierane przez sprzedawców. Dzięki temu mogą płacić o kilkanaście procent niższy podatek VAT. 

Kto może wystawiać fakturę VAT marża? 

Ustawa dotycząca podatku VAT zawiera zasady wyjaśniające, kto i w jaki sposób może stosować fakturę VAT marża oraz jaki typ transakcji można realizować z ich wykorzystaniem. Fakturę VAT marża mogą stosować podatnicy, którzy spełniają niżej wymienione warunki: 

  • realizują dostawy dzieł sztuki,
  • realizują dostawy antyków oraz przedmiotów kolekcjonerskich,
  • wykonują usługi turystyczne,
  • realizują dostawy towarów używanych. 

Usługi turystyczne a faktura VAT marża

Artykuł 119 ustawy o VAT wskazuje, że przy prowadzeniu usług turystycznych marża oznacza różnicę między kwotą, którą płaci nabywca usługi a kwotą, po której dany podatnik nabył dany towar bądź usługę na rzecz korzyści turysty. Pod pojęciem korzyści turysty kryje się m.in. transport, żywność, ubezpieczenie oraz zakwaterowanie. Rozliczanie marży w turystyce odbywa się bez względu na to, kim jest nabywający usługę turysta w sytuacji, gdy podatnik realizuje usługę wobec nabywcy w swoim własnym imieniu oraz na własny rachunek oraz gdy przy świadczeniu usługi kupuje potrzebne towary od innych podatników w celu spełnienia korzyści turysty. 

Gdy podatnik wykonuje część świadczeń w oparciu o usługi innego podatnika, musi oddzielnie ustalić podstawę opodatkowania wobec usług wykonywanych osobiście oraz tych nabytych od innych podatników. W takim przypadku na podatniku ciąży obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji zawierającej szczegółową rozpiskę. 

Usługi turystyczne objęte są podatkiem w wysokości 23%. Od tej reguły istnieją jednak dwa odstępstwa:

  • usługi turystyczne objęte są podatkiem w wysokości 0%, jeżeli usługi zakupione od innych podatników dla spełnienia bezpośredniej korzyści turysty są realizowane poza terytorium Unii Europejskiej,
  • gdy usługi kupowane od innych podatników w celu spełnienia korzyści turysty realizuje się częściowo na terenie Unii Europejskiej oraz poza nią, wówczas część usług realizowana poza terenem wspólnoty objęta jest podatkiem w wysokości 0%.

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na stawkę VAT w wysokości 0%, musi dysponować dokumentami poświadczającymi, że usługi te były świadczone poza terytorium Unii Europejskiej.

Porady dla przedsiębiorców dostarczył portal Faktury.pl oferujący usługę wystawiania faktur online.

--- Artykuł sponsorowany ---