Poniedziałek, 26.08.2019

Czym jest stopa cukrzycowa?

  • 07.02.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest stopa cukrzycowa?
Zespół stopy cukrzycowej jest powikłaniem cukrzycy. Jego zaniedbanie lub zlekceważenie może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. W walce z problemem stopy cukrzycowej pomoże nie tylko odpowiednie leczenie samej przyczyny jej pojawienia się, ale również odpowiednia terapia.

Stopa cukrzycowa – u kogo występuje największe ryzyko?

Pierwsze objawy pojawiają się u osób, które zmagają się z insulinoniezależną cukrzycą typu 2. Problem leży nie w samej chorobie, ale przede wszystkim w jej zaniedbaniu. Jeśli cukrzyca jest odpowiednio wcześnie wykryta i leczona właściwie, ryzyko pojawienia się stopy cukrzycowej jest minimalne. Najczęściej występuje u osób, które z różnych powodów nie leczyły cukrzycy, na przykład nie wiedziały, że choroba ich dotknęła lub leczyły się nieprawidłowo.

Stopa cukrzycowa jest o tyle niebezpieczna, że prowadzi nie tylko do deformacji stopy, co utrudnia funkcjonowanie, ale też do martwicy stopy, w wyniku czego może dojść nawet do amputacji.

Przyczyny i objawy stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej powstaje w wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi, który utrzymuje się przez długi czas. Przyczynia się to do uszkadzania ścian naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia funkcjonowania układu nerwowego. Kończyny zaczynają drętwieć, pojawia się ból i ograniczone czucie. Stopa cukrzycowa pojawi się szybciej i osób chorych na cukrzycę, jeśli dodatkowo palą papierosy, mają nadciśnienie czy podwyższony poziom cholesterolu.

Do najczęstszych objawów zaliczyć można pęknięcia skóry na stopach, które z czasem stają się owrzodzeniami i ogniskami martwicy, deformację kości, która staje się coraz bardziej zauważalna oraz spowolnienie w gojeniu się ran. W największym stopniu zaawansowania dochodzi do głębokich, ropnych owrzodzeń wymagających leczenia szpitalnego, martwicy w obszarze palców, a nawet sepsa.

Jak w leczeniu pomoże podolog?

W usunięciu problemu, jakim jest zespół stopy cukrzycowej na pierwszym miejscu pomóc może odpowiednie leczenie cukrzycy. Bez tego nawet podolog nie będzie w stanie zapobiec pojawianiu się kolejnych objawów. Kiedy poziom cukru we krwi będzie właściwy, terapia w gabinecie podologicznym przyniesie odpowiednie efekty. Niezwykle ważne jest utrzymanie stóp w suchości. Wilgoć może prowadzić do mnożenia się bakterii i powstawania stanów zapalnych. Podolog zaleci lub wykona samodzielnie usuwanie zrogowaceń. Tarka lub pumeks mogą być nieskuteczne, a nieprawidłowo przechowywane prowadzić do kolejnych ran. Niekiedy stosowana jest również antybiotykoterapia. Więcej na temat leczenia stopy cukrzycowej na http://foot-med.pl/zabiegi-podologiczne/pielegnacja-stopy-cukrzycowej/.

Grupa Tipmedia
Podziel się: