Czwartek, 20.06.2019

Cholesterol – równie niebezpieczny co nadciśnienie tętnicze?

  • 09.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Cholesterol – równie niebezpieczny co nadciśnienie tętnicze?
Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi to problem zdrowotny ignorowany przez duży odsetek Polaków. Zbyt duża ilość cholesterolu jest jednym z dwóch czynników, które powodują ryzyko zawału serca. Pierwszym jest nadciśnienie tętnicze, które nie jest bagatelizowane tak samo jak podwyższony cholesterol, który jest niemal równie groźny dla zdrowia i życia człowieka.

Czym jest cholesterol?

W organizmie człowieka wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu. Pierwszym jest cholesterol endogenny, czyli taki, który organizm sam produkuje. Stanowi on aż 80% cholesterolu w organizmie. Jest to substancja, która wchodzi w skład większości komórek, wpływa na prawidłową pracę mózgu, uczestniczy w syntezie kwasów żółciowych, a także w wytwarzaniu witaminy D. Cholesterol nie jest niebezpieczny dla zdrowia, jeśli nie występuje w nadmiarze. Dopiero zbyt duży jego poziom może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pozostałe 20% cholesterolu we krwi do cho9lesterol egzogenny, czyli taki, który dostaje się do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem.

LDL i HDL – czyli cholesterol dobry i zły

Cholesterol jest tłuszczem, dlatego nie rozpuszcza się w wodzie a tworzy lipoproteiny, czyli związki z białkiem. Lipoproteiny LDL składają się z dużej ilości cholesterolu w otoczce z niewielkiej ilości białka, przez co po przedostaniu się do obiegu krwionośnego zalegają w nim tworząc ryzyko powstania miażdżycy. HDL to lipoproteiny, które zawierają mniej cholesterolu, a więcej białka, dzięki czemu łatwo przedostają się przez ściany tętnic i zabierają zalegający cholesterol. Następnie transportują go do wątroby, gdzie jest przerabiany na kwasy żółciowe i wydalany z organizmu lub ponownie łączy się z białkami w odpowiednich proporcjach.

Kiedy cholesterol jest zbyt wysoki

Zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do zawału serca. Mimo tego że organizm próbuje samodzielnie wydalić dużą ilość cholesterolu, to znaczna część tego nadmiaru przenika przez ściany tętnic, gdzie zaczyna tworzyć złogi. Są one największym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia człowieka, gdyż utrudniają przepływ krwi do komórek, co prowadzić może do choroby niedokrwiennej serca i zmniejszenia wydolności mózgu. Tętnice stopniowo tracą elastyczność i zwężają się, przez co dojść może do zawału lub udaru mózgu, wyjaśnia specjalista z Allecco.

Konieczne jest zatem regularne wykonywanie badań i szybkie działanie w kierunku obniżenia poziomu występowania HDL, jeśli ich stężenie jest zbyt wysokie. Dlatego że główną przyczyną zwiększenia niebezpiecznego cholesterolu we krwi jest nieodpowiednia dieta i styl życia, pierwsze zmiany wprowadzić należy właśnie w sposobie żywienia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: