Czwartek, 20.06.2019

Fotografia produktowa

  • 28.12.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Fotografia produktowa
Fotografia profesjonalna wiąże się nie tylko z robieniem zdjęć krajobrazom, ludziom, modelkom, czy ważnym wydarzeniom. Obejmuje ona także fotografię produktową, która ma na celu wszystkich cech produktu. Bardzo często okazuje się, że jest to naprawdę ogromne wyzwanie, gdyż rzetelne oddanie wyglądu produktu może stanowić problem. Niezbędne jest do tego profesjonalne światło i odpowiedni sprzęt. Jak zatem przygotować profesjonalne packshoty?

Światło
Decydując się na wykonanie packshotów, należy pamiętać, że najpierw trzeba się odpowiednio przygotować. Wspomniane przygotowania warto rozpocząć od zadbania o dobre światło. Będzie ono gwarancją realistycznego zdjęcia, które odda w pełni wygląd i cechy produktu. Co więcej, dobrze naświetlone zdjęcia stwarzają szerokie pole do dalszej obróbki zdjęć, a to z kolei pomaga w wydobyciu ze zdjęcia rzetelnego wyglądu produktu. Podsumowując, oświetlenie jest jedną z pierwszych rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas przygotowywania packshotów.

Tło
Wykonywanie packshotów to ciężka praca, podobnie jak ich dalsza obróbka. W związku z tym produkty, które są utrwalane na zdjęciach, powinno się fotografować na białym tle. Jest to ułatwienie dla osoby, która następnie obrabia zdjęcia. W takiej formie łatwiej jest wycinać produkty z tła. Taki zabieg w znacznym stopniu ułatwia dalszą obróbkę zdjęcia, umieszczenie go na innym tle itp. Jest to bardzo istotne przy realizacji packshotów, gdyż w przypadku takich rozwiązań to właśnie produkt musi znaleźć się na pierwszym planie. Neutralne tło znacznie ułatwia osiągnięcie tego efektu. Już przed obróbką produkt widocznie odróżnia się od tła.

Ostrość
Zdjęcia, które mają służyć przygotowywaniu packshotów, muszą mieć właściwą ostrość. Po pierwsze ułatwia to dalszą obróbkę, podobnie jak dobre naświetlenie i białe tło. Po drugie pozwala to na ujawnienie wszystkich cech produktu. Nieostre zdjęcia mogą powodować sytuację, gdzie nie wszystkie cechy produktu będą widoczne. Dotyczy to zwłaszcza tych drobnych elementów lub trudno zauważalnych cech. Dobra ostrość zdjęcia świadczy ponadto o profesjonalnym wykonaniu zdjęć oraz o chęci przedstawienia produktu w sposób uczciwy i rzetelny. Dzięki temu zarówno firma sprzedająca produkt, jak i fotograf potwierdzają swoją autentyczność.

Kolorystyka
Wszystkie kolory i ich współgranie ze sobą powinny być wiernie oddane na packshocie. Oczywiście są produkty, w przypadku których kolor nie ma aż tak ogromnego znaczenia. Nie zwalnia to jednak z obowiązku tworzenia rzetelnych packshotów. Wierne oddanie kolorów jest szalenie istotne zwłaszcza w przypadku ubrań, butów itp. Coraz więcej osób zamawia takie produkty przez internet i posiłkuje się zdjęciami w nim zamieszczonymi. W takich przypadkach przekłamanie barw jest niedopuszczalne, gdyż może to pociągnąć za sobą rozczarowanie klienta.

Reasumując wszystkie przygotowania, jakie musi poczynić fotograf w celu stworzenia packshotu, skierowane są na to, by zobrazować produkt zgodnie z jego rzeczywistym wyglądem i parametrami.

Grupa Tipmedia
Podziel się: