Czwartek, 20.06.2019

Zalety i wady maszyn cnc

  • 14.12.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Zalety i wady maszyn cnc
Jak każda technologia, także maszyny cnc dają ogrom możliwości, ale również pewne ograniczenia. Dziś skupiamy się na najważniejszych wadach i zaletach maszyn cnc.

Maszyny CNC to potoczna nazwa obrabiarek sterowanych numerycznie (komputerowo). Są to urządzenia służące do obróbki różnego rodzaju materiałów, a ich cechą wyróżniającą jest duża dokładność kształtowo-wymiarowa. Skrót CNC to z angielskiego Computer Numerical Control i odnosi się do najnowszej generacji obrabiarek, które są sterowane za pomocą programów komputerowych. Ta powszechnie stosowana technologia ma wiele zalet, ale również kilka ograniczeń, o których warto wiedzieć. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze plusy i minusy zastosowania obrabiarek cnc.

Maszyny cnc – precyzyjny kształt i wymiar

Jedną z największych zalet maszyn cnc jest ich dokładność kształtowo-wymiarowa. Przy właściwej obsłudze i zaprogramowaniu, maszyny sterowane numerycznie oddają niemal 100% dokładności. Dzięki temu są szeroko i z powodzeniem stosowane do wytwarzania przedmiotów i elementów o dużym skupieniu detali.

 

Ponadto maszyny cnc zapewniają dużą dokładność co do pozycjonowania i powtarzalności, a co za tym idzie  wysoką jakość obróbki. Do plusów należy zaliczyć fakt, iż jedno ustawienie można wykorzystać ponownie do kolejnych prac, a zaawansowane sterowanie i programowanie zapewnia łatwiejsze wykonywanie złożonych operacji obróbkowych.

Obsługa i planowanie produkcji z pomocą maszyn cnc

Drugą zaletą maszyn cnc, o której należy napisać, jest łatwość obsługi urządzeń. Nauka operowania maszynami sterowanymi numerycznie szybko wchodzi do głowy, a systematyczna praca sprawia, że łatwo nabrać wprawy. Dużym ułatwieniem jest także fakt, że gdy pierwszy element z serii uzyska pozytywną opinię kontrolera jakości, kolejne elementy wymagają już minimalnej inspekcji.

 

Przy okazji zalet maszyn cnc należy także podkreślić, że ich stosowanie generuje stosunkowo niewielką ilości odpadów, ponieważ zminimalizowane jest ryzyko błędów wynikających ze zmęczenia operatora czy przerwy w pracy urządzeń. Mniej odpadów to większe oszczędności finansowe.

Maszyny cnc to dość kosztowny zakup

Bez wątpienia do wad maszyn cnc należy zaliczyć wysoki koszt maszyn i oprzyrządowania. Za nowoczesną technologię zawsze trzeba dopłacić w porównaniu do tradycyjnych obrabiarek i maszyny sterowane numerycznie nie są tu wyjątkiem. Ponadto stosowanie maszyn cnc nie eliminuje błędów całkowicie, ponieważ wciąż jest to urządzenie, które programuje człowiek.

 

Podsumowując wady i zalety maszyn cnc warto mieć na uwadze, że koszty tej inwestycji zwracają się w perspektywie długoterminowej i wynikają z wysokiej precyzji obróbki, która minimalizuje marnotrawstwo materiałów. Zakup maszyn cnc to zdecydowanie propozycja dla firm, które chcą i mogą zainwestować, aby walczyć o pozycję lidera na rynku w swojej branży.

 

Artykuł przygotował sklep Akcesoria CNC, oferujący części do maszyn CNC w tym między innymi elementy techniki liniowej: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/20-mechanika/technika-liniowa

Grupa Tipmedia
Podziel się: