Wtorek, 18.06.2019

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Którą lepiej wybrać?

  • 03.12.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Którą lepiej wybrać?
Urządzanie nowej kuchni to zawsze nie tylko przyjemność z wprowadzania pomysłów na dekorację w życie, ale też trudne wybory. Należy przemyśleć, jaka kolorystyka się nam podoba, które materiały będą praktyczne, a w końcu najważniejsze - jaki sprzęt AGD będzie nam służył przez następne lata. Dziś przyglądamy się lodówkom. Która z nich będzie lepsza: lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Sprawdźmy za i przeciw obydwu rozwiązań.

Lodówka do zabudowy to spójny styl

Lodówkę do zabudowy wybierają często te osoby, które postawiły na zabudowę całego sprzętu AGD w kuchni. W ten sposób mogą zachować spójny styl w całym pomieszczeniu i ukryć urządzenia za frontami szafek kuchennych. Jakie są główne wady i zalety lodówki do zabudowy?

Zalety lodówki do zabudowy

Lodówkę do zabudowy, jak pozostałe tego typu sprzęty, można swobodnie wkomponować w kuchenną aranżację. Sama stylistyka wnętrza ma tu mniejsze znaczenie – zabudowana lodówka będzie wyglądać i w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni, i w pomieszczeniu utrzymanym w tradycyjnym duchu.

Plusem lodówki do zabudowy jest też fakt, że można ustawić ją niemal w dowolnym miejscu w kuchni. W odróżnieniu od lodówki wolnostojącej, zabudowany sprzęt może znaleźć się również w pobliżu źródła ciepła, bez obawy o jego prawidłowe funkcjonowanie.

Minusy lodówki do zabudowy

Jak każde rozwiązanie, wybór lodówki do zabudowy ma też swoje minusy. Pierwszym z nich, na który zwraca uwagę duża część kupujących, jest jej nieustawność. Zabudowana lodówka, postawiona w jednym miejscu, musi w nim pozostać aż do kolejnej zmiany aranżacji mebli kuchennych. Nie ma możliwości jej przestawienia w inne miejsce, kiedy zmienimy koncepcję na rozkład pomieszczenia.

Trudny dostęp do zabudowanej lodówki może być też problematyczny w przypadku podejrzenia awarii. Wówczas nie obędzie się bez pomocy fachowców, którzy udostępnią zabudowaną tylną część urządzenia.

Decydując się na lodówkę do zabudowy trzeba mieć też na uwadze jej pojemność. Z reguły zabudowane sprzęty mają mniejszą pojemność niż lodówka o takich samych wymiarach nieprzeznaczona do zabudowy.

Lodówka wolnostojąca, czyli wolność przemeblowań

Lodówka wolnostojąca to wciąż częstszy wybór w naszych domach. Co jest w niej takiego, że z reguły wolimy ją od zabudowanego sprzętu AGD?

Zalety lodówki wolnostojącej

Przede wszystkim, lodówka wolnostojąca daje niemal pełną swobodę w umieszczeniu jej w kuchni. Jedyne, o czym należy pamiętać, to nieustawianie jej w pobliżu źródeł ciepła – kaloryfera czy kuchenki gazowej.

Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów lodówek wolnostojących. Chociaż przeważają lodówki z zamrażalnikiem, równie dobrze możemy wybrać lodówkę jednodrzwiową (bez zamrażalnika), jak i lodówkę side by side, czyli dwudrzwiową. Również design możemy sprzętu możemy dobrać do aranżacji całej kuchni. Lodówki wolnostojące znajdziemy obecnie niemal w każdym kolorze i stylu. Przykładem eleganckiej lodówki do nowoczesnego wnętrza jest Samsung BB31 – zobacz szczegóły lodówki na Neo24.pl.

Wolnostojące lodówki często wyposażane są w dodatkowe funkcje czy udogodnienia. Możemy wybrać sprzęt z podajnikiem lodu lub wody, a nawet wybranego soku czy alkoholu. Nowoczesne urządzenia są też wyposażane w ekrany ledowe lub LCD, dzięki którym możemy sterować temperaturą wewnątrz lodówki lub sprawdzać stan zapotrzebowania na wybrane produkty. Wyszukane rozwiązania znajdziesz np. w lodówce Bosch KGN39XL35.

Wady lodówki wolnostojącej

Do wad lodówki wolnostojącej niektórzy zaliczą fakt, że jeśli wygląd takiego sprzętu znudzi się domownikom, nie będą mogli go ukryć za frontem szafek – takiego sprzętu nie można zabudować, pozostaje wymiana na inny model. Bywa też, że lodówkę wolnostojącą trudno jest idealnie dopasować do pozostałych szafek kuchennych, przez co może nieco wystawać zza linii blatów lub się za nimi „chować”.

Nie możesz się zdecydować? Zobacz lodówki wolnostojące w Neo24.pl

Grupa Tipmedia
Podziel się: