Czwartek, 20.06.2019

Twoja praca to częste wyjazdy? Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą

  • 29.11.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Twoja praca to częste wyjazdy? Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą
Twój dom to miejsce, w którym powinieneś czuć się bezpiecznie. Dlatego warto zadbać o jego właściwe zabezpieczenie także wówczas, gdy wyjeżdżasz. Poproszenie sąsiadów o „rzucenie okiem” na posesję może nie wystarczyć. Poznaj możliwości, jakie dają nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak alarmy domowe.

Choć, jak wynika z policyjnych statystyk, liczba kradzieży z włamaniem w Polsce spada, nadal jest bardzo wysoka. W 2017 roku w kraju zgłoszono ponad 65 tys. takich zdarzeń, a wiele z nich dotyczyło właśnie domów prywatnych. Dlatego warto rozważyć zwiększenie poziomu zabezpieczeń posesji – zwłaszcza jeśli często pozostaje ona zupełnie bez opieki.

Podstawowe zabezpieczenia, o których nie możesz zapomnieć

O ochronę domu i posesji należy zadbać od podstaw, dlatego upewnij się, czy Twoja nieruchomość jest wyposażona w:

  • solidny i trudny do przeskoczenia płot oraz bramę wejściową i wjazdową;
  • wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe z certyfikowanymi zamkami i zabezpieczeniami przed wyważeniem;
  • okna i drzwi balkonowe z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, ewentualnie kraty – zwłaszcza na parterze, który jest łatwo dostępny dla złodzieja.

Wszystkie te elementy będą stanowiły dodatkowe utrudnienie dla włamywacza i spowolnią jego działania, gdy wejdzie na Twój teren i do domu.

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, możesz pomyśleć również o systemie automatycznego włączania i wyłączania świateł w budynku. Ale uwaga: poszukaj takiego, który nie będzie się uruchamiał codzienne w tych samych godzinach. Złodzieje często obserwują posesje, które planują obrabować, i szybko zorientują się, że wewnątrz tak naprawdę nikogo nie ma.

Alarmy domowe w praktyce

Choć profesjonalne systemy zabezpieczeń budynku mogą Ci się kojarzyć z obiektami komercyjnymi i publicznymi, na rynku powszechnie dostępne są rozwiązania przeznaczone dla właścicieli domów prywatnych. Nowoczesne alarmy domowe to kompleksowe zabezpieczenie nie tylko na wypadek włamania. Systemy takie składają się najczęściej z:

  • monitoringu (kamery warto zamontować przede wszystkim na zewnątrz posesji, ale można się również pokusić o instalację kilku urządzeń wewnątrz);
  • centrali zabezpieczeń oraz połączonych z nią czujników (np. otwarcia drzwi lub okien oraz ruchu, a także czujników dymu i czadu, które stanowią dodatkową i bardzo przydatną ochronę).

Warto podkreślić, że kamery w nowoczesnych systemach alarmowych:

  • są zintegrowane z centralą systemu – oznacza to, że nie muszą pracować cały czas, ale mogą się uruchamiać wyłącznie, gdy czujniki wykryją niepożądane zdarzenie; to szczególnie ważne w kontekście kamer wewnątrz budynku i kwestii prywatności jego mieszkańców;
  • pozwalają nie tylko na rejestrację zdarzeń i ich odtwarzanie już po kradzieży, ale również na dokonanie wideoweryfikacji oraz wideoobchodu przez pracownika centrali monitoringu firmy ochroniarskiej, która obsługuje system; umożliwia to szybką interwencję w razie napadu czy pożaru.

Opisane tutaj inteligentne rozwiązania są dostępne m.in. u lidera branży security – firmy Konsalnet.

Czy inwestycja w tego typu alarmy domowe się opłaca? Tak, ponieważ pozwala właścicielowi domu spać spokojnie nawet na drugim końcu świata, bez obaw o bezpieczeństwo posesji. Warto też pamiętać, że instalacja systemu alarmowego może obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie domu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: