Wtorek, 18.06.2019

e-Deklaracje 2018/2019 – nie trać czasu na stanie w urzędowej kolejce!

  • 21.11.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
e-Deklaracje 2018/2019 – nie trać czasu na stanie w urzędowej kolejce!
Cyfryzacja polskiego systemu podatkowego to ułatwienie nie tylko dla pracowników urzędu, ale przede wszystkim dla podatników. e-Deklaracje, czyli formularze składane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej pozwalają na zaoszczędzenie czasu i nerwów związanych z obowiązkiem wypełniania zeznania. Które PIT-y można w ten sposób złożyć i co potrzebujesz, by je wypełnić i wysłać?

e-Deklaracje – wielkie zalety małego programu

Jak informuje Ministerstwo Finansów, “do końca 2017 roku w formie elektronicznej złożonych zostało ponad 68 mln dokumentów.” Tak duże zainteresowanie tym rozwiązaniem wynika z faktu, że jest to duża oszczędność czasu – nie trzeba jechać do urzędu po formularz, czy stać w kolejce, aby go złożyć. Jest to także szybsze i łatwiejsze rozwiązanie niż wysyłanie rozliczenia za pośrednictwem poczty.

Elektroniczne deklaracje łatwiej też wypełnić, ponieważ program do PIT informuje dokładnie, w której rubryce i wierszu należy wpisać potrzebne informacje. Dzięki temu rozliczenie zostanie poprawnie uzupełnione. W przypadku klasycznego rozliczenia taka instrukcja to osobna kartka papieru, którą można pobrać w urzędzie.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i nerwy, skorzystaj z możliwości wysłania formularza PIT przez internet. e-Deklaracje to ułatwienie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego? Zobacz jakie to proste i szybkie.

Jakie formularze można złożyć jako e-Deklaracje?

Umożliwienie korzystania osobom fizycznym (PIT- podatek dochodowy od osób fizycznych) z deklaracji podatkowych, które można składać drogą elektroniczną to efektywna i przyjazna administracja skarbowa. Formularze, które można składać w formie elektronicznej to między innymi:

PIT-19A (wykazanie wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego w danych kwartałach roku – dotyczy przychodów osób duchownych),

PIT-36 (wykazanie wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym),

PIT-36L (wykazanie wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym),

PIT-37 (wykazanie wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym),

PIT-38 (wykazanie wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym),

PIT-39 (wykazanie wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym),

PIT-16A (wykazanie wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego),

PIT-16 (wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej).

Formularze te nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Potwierdzenie tożsamości podatnika zostaje potwierdzone przez dane autoryzujące.

e-Deklaracje – jakie dane są potrzebne do wypełnienia formularza?

Żeby skorzystać z możliwości złożenia deklaracji przez internet, trzeba pobrać program do wypełniania formularzy. Pobranie go i założenie konta jest darmowe. Następny krok to wybranie odpowiedniego formularza i uzupełnienie go. Informacje, jakie są potrzebne, by poprawnie wypisać e-Deklaracje zawarte są w np. w formularzu PIT-11, który wypełnia pracodawca i dostarcza swoim pracownikom. Program informuje co i gdzie należy wpisać z formularza do deklaracji elektronicznej. Instrukcja i opis każdego formularza znajduje się w programie, więc jeśli nie wiesz, na jakim formularzu musisz się rozliczyć, przeczytaj informacje w nim zawarte.

Do wypełnienia e-Deklaracji musisz także podać:

PESEL – jeśli jesteś podatnikiem (osobą fizyczną) objętym rejestrem PESEL i nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem płacącym podatek od towarów i usług,

NIP – dotyczy pozostałych podmiotów podlegających ewidencji, które prowadzą działalność gospodarczą, albo zrejestrowanych płatników podatku od towarów i usług. Dotyczy to także płatników składek na ubezpieczenia społeczne albo zdrowotne za pracownika.

Imię i nazwisko, a także datę urodzenia.

Kwotę przychodu wykazaną w poprzednim zeznaniu rocznym.

Po wypełnieniu formularza należy go wysłać za pośrednictwem programu PIT Pro. W odpowiedzi podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest to dowód na to, że e-Deklaracja została złożona w urzędzie skarbowym.

Źródło: Artykuł został napisany przy współpracy z Beatą Michoń - Portal Podatkowy Podatnik.Info

Grupa Tipmedia
Podziel się: