Czwartek, 20.06.2019

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

  • 09.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?
Tak jak niedoleczone przeziębienie może przerodzić się w poważną anginę, tak zignorowanie drobnych kontuzji może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Z pomocy fizjoterapeuty powinny korzystać nie tylko te osoby, które już mają problem ze zdrowiem, ale również te, u których występuje spore ryzyko doznania kontuzji lub utraty zdrowia w wyniku nieprawidłowych działań.

Rehabilitacja po cesarskim cięciu

Niestety wciąż nie wiele kobiet, które urodziły swoje dzieci przez cesarskie cięcie nie myślą o tym, by zadbać o gojenie się blizny. Pochłonięte troską o dziecko zapominają o tym, jak poważną operację przeszły i jak bardzo ważne jest, by proces gojenia się rany i powrotu do zdrowia po zabiegu przebiegał skutecznie i bezpiecznie.

Udanie się do fizjoterapeuty jest dobrym krokiem w kierunku szybszego powrotu do zdrowia. Samodzielne działania mogą natomiast przyczynić się do pogorszenia stanu blizny, wolniejszego jej gojenia, a w najgorszych wypadkach do rozejścia się blizny.

Fizjoterapeuta najpierw oceni stan blizny. Najlepiej, żeby pierwsza wizyta miała miejsca zaraz po zakończeniu połogu, a więc w siódmym lub ósmym tygodniu od porodu. Lekarz oceni stan blizny po jej kolorze, po tym, czy pacjentka odczuwa ból spowodowany dotykiem i delikatnym uciskaniem blizny oraz po tym, czy wokół znajdują się zgrubienia. Następnie wyznaczy metodę rehabilitacji.

Najczęściej na początku zaleca się drenaż limfatyczny. Jest to rodzaj masażu, który polega na delikatnym uciskaniu i pocieraniu skóry po to, by rozłożyć skupisko nagromadzonej limfy. Specjalne techniki, które będzie wykorzystywał fizjoterapeuta pozwolą zlikwidować obrzęk i poprawią krążenie.

W kolejnych tygodniach rehabilitacja polega na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym lub na masażu i mobilizacji blizny.

Rehabilitacja a bieganie

Nie tylko nowi biegacze, ale również ci, którzy posiadają duże doświadczenie popełniają błąd, jakim jest unikanie spotkań z fizjoterapeutą. Niestety najczęściej kończy się to kontuzją, a to wiąże się z koniecznością udania się na rehabilitację. Czasem lekarz może zarekomendować uzupełnienie rehabilitacji zabiegami z komórkami macierzystymi jak http://www.sport-med.pl/leczenie/komorki-macierzyste-kregoslup.

Zadaniem fizjoterapeuty będzie zajęcie się rozciąganiem mięśni, o którym zazwyczaj biegacze zapominają. Podczas ćwiczeń lekarz jest w stanie wykryć zgubienia i miejsca, które po ucisku bolą pacjenta – są to obszary szczególnie narażone na kontuzję. Znalezienie takich miejsc pozwoli od razu się na nich skupić i uchronić pacjenta przed koniecznością chodzenia na rehabilitację. Należy pamiętać, by nie ignorować nawet słabego bólu, ponieważ to pierwszy sygnał, który informuje, że z ciałem dzieje się coś niepokojącego.

Rehabilitacja a złamanie kończyny

Konieczność noszenia ręki w gipsie przez określony czas powoduje zastój ręki w tej pozycji. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności oraz właściwej koordynacji ruchowej. W zależności od wybranej metody, wielu rehabilitantów wybiera ćwiczenia w wodzie. Choć zajęcia mogą być monotonne, to ich wykonywanie w szybki sposób przywróci utraconą sprawność. Warto również we własnym zakresie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które przyśpieszą skuteczność rehabilitacji wykonywanej przez specjalistę.

Więcej na temat rehabiliacji na http://www.sport-med.pl/.

Grupa Tipmedia
Podziel się: