Czwartek, 20.06.2019

Ubezpieczenia dla taksówek – czy wiesz o nich wszystko?

  • 05.11.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenia dla taksówek – czy wiesz o nich wszystko?
Polisa ubezpieczeniowa dla kierowców zajmujących się przewozem osób to nie tylko formalność. Warto podejść do tematu poważnie i z głową, bo odpowiednio dobrane ubezpieczenie może przynieść taksówkarzowi wiele korzyści i uchronić go przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, w trasie i poza nią.

Jak podaje portal bankier.pl, każdego dnia z usług firm taksówkarskich korzysta niemal 400 tys. osób. Aż 11 proc. z nich stanowią obcokrajowcy, którzy przybywając do naszego kraju w delegację wolą zamówić taksówkę, niż korzystać z usług komunikacji miejskiej. Ale nie tylko cudzoziemcy, lecz również rodacy cenią sobie usługi świadczone przez taksówkarzy. Nic dziwnego, korzystając z przejazdów oferowanych przez korporacje taksówkowe, mają zagwarantowany wysoki komfort jazdy, niskie ceny i bezpieczeństwo. Bo każdy taksówkarz posiada polisę, roztaczającą ochronę nad nim samym i jego pasażerami.

Nie tylko OC

Z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej daje poszkodowanemu gwarancję otrzymania rekompensaty dla poniesionych przez niego szkód w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Niestety, jest cała masa sytuacji, w przypadku zajścia których standardowa polisa może nie spełnić oczekiwań. Dlatego kolejnym ubezpieczeniem, o które powinniśmy się zatroszczyć, jest AC. W zależności od wariantu, na jaki się zdecydujesz, polisa ta będzie chronić Twój pojazd od różnych zdarzeń. Najczęściej dotyczy szkód powstałych w wyniku wypadku lub kolizji z innymi pojazdami, osobami lub zwierzętami, ale może też zadziałać jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta, pożaru czy wybuchu, jak również działania zjawisk atmosferycznych.

Kierowcy taksówek powinni też zainwestować w ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W sytuacji kryzysowej ochroną objęci zostaną wszyscy pasażerowie wraz z kierowcą.

Kompleksowa ochrona dla taksówek

Nie da się ukryć, że na polskim rynku brakuje ofert dostosowanych wprost do potrzeb taksówkarzy. Na ich brak nie mogą za to narzekać mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonują one pod nazwą Taxi Fleet Insurance (więcej na ich temat przeczytasz tutaj: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/). Takie rozwiązanie daje właścicielom firm taksówkowych pewność, że wszystkie pojazdy objęte są ochroną, za stosunkowo niewielką cenę.

Pojęcie „floty” nie jest precyzyjne, dlatego szczegółów dotyczących minimalnej ilości pojazdów, dla jakiej można wykupić ochronę, należy szukać w regulaminach firm ubezpieczeniowych. U niektórych ubezpieczycieli wspomnianą polisę można wykupić już dla 3 samochodów.

Grupa Tipmedia
Podziel się: