Wtorek, 18.06.2019

Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?

  • 27.09.2018, 11:05
  • Grupa Tipmedia
Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?
Współczesny rynek nie jest łaskawy dla przedsiębiorstw, które nie są w stanie ulec dynamicznemu rozwojowi. Każde z nich chce produkować więcej i szybciej. Ów proces jest niemożliwy bez automatyzacji linii produkcyjnych. Jakie wady oraz zalety niesie ze sobą przemysłowa automatyka?

Automatyka przemysłowa – definicja

 

Automatyka przemysłowa stanowi dział inżynierii elektronicznej, który skupia się na automatyzacji procesów produkcyjnych. Wspomniana dziedzina zajmuje się rozwojem urządzeń jak maszyny przy udziale których możliwe jest tworzenie linii produkcyjnych, wyrobów, zabezpieczeń oraz wszelkiego rodzaju urządzeń kontrolno-pomiarowych, takich jak czujniki, rejestratory oraz kamery. Dużą rolę w procesie automatyzacji odgrywa ponadto oprogramowanie, czyli system złożony ze sterowników PLC dostępny w sklepie EBMiA.pl pod adresem https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

zdjecie-2.jpg

Blaski i cienie automatyzacji

 

Zalety jakimi odznacza się automatyka przemysłowa spotykają się w jednym – zasadniczym atucie, czyli zwiększonej możliwości produkcyjnej. Usystematyzowane przy pomocy urządzeń automatycznych procesy mogą przynieść wiele wymiernych korzyści, a jedną z najważniejszych jest zwiększona wydajność – o wiele bardziej efektywna niż w przypadku pracy operatorów. Kolejnym ważnym walorem jest wyeliminowanie błędu ludzkiego, czyli czynnika, który dotychczas narażał większość przedsiębiorstw produkcyjnych na największe straty.

zdjecie-3.jpg

Nie obędzie się również bez wad. Jedną z największych – na którą zwracają uwagę zwłaszcza mali oraz średni przedsiębiorcy jest wysoki koszt automatyzacji. Najnowocześniejsze urządzenia odznaczają się bardzo wysokimi cenami, a w praktyce ich wartość może pogrążyć wiele budżetów poszczególnych marek. Pisząc o kosztach nie sposób wspomnieć o kolejnym minusie, czyli wysokich kosztach eksploatacyjnych. Automatyka przemysłowa charakteryzuje się złożonymi urządzeniami – czasami brak niewielkiej części może doprowadzić do całkowitego zatrzymania linii produkcyjnej. Choć wymiana owej części oraz serwis nie musi należeć do niezwykle kosztownych to kilkudniowy postój zakładu produkcyjnego będzie widoczny w zakładce „saldo”.

 

Kolejnym ważnym aspektem w automatyce przemysłowej jest również zachowanie odpowiednich ustawień. Tu bez pierwiastka ludzkiego ani rusz, bowiem to najwyższych lotów fachowcy ustawiają odpowiednie parametry na podstawie projektu – jeden niewielki błąd, a cała linia produkcyjna może zostać wstrzymana – produkty zaś wycofane, co narazi na ogromne koszta.

zdjecie-4.jpg

Podsumowanie oraz wnioski

 

Jak widać automatyka przemysłowa niesie ze sobą wiele korzyści, ale nie brakuje także wad. Wszystkie wady spotykają się jednym punkcie – punkcie pt. koszta. Nieduże przedsiębiorstwa nie są w stanie ich ponieść zwłaszcza w przestrzeni aktualnego rynku w której konkurencja jest ogromna. Zakup urządzeń używanych to nadal duży koszt, a w dodatku ryzykowny. Z drugiej jednak strony dynamiczny rozwój oraz podniesienie prestiżu danej marki może być zagwarantowane wyłącznie wprowadzeniem automatyki przemysłowej względem swej firmy. Pamiętajmy, że przedsiębiorstwo to także funkcja reprezentatywna.

 

Części i elementy automatyki przemysłowej takie jak panele operatorskie znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html

zdjecie-5.jpg

Grupa Tipmedia
Podziel się: