Wtorek, 18.06.2019

Kocioł CO na ekogroszek – jakie korzyści z zakupu / wymiany takiego pieca grzewczego?

  • 21.09.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Kocioł CO na ekogroszek – jakie korzyści z zakupu / wymiany takiego pieca…
Polscy producenci kotłów grzewczych zacierają ręce – w naszym kraju zainteresowanie piecami na ekogroszek rośnie w bardzo szybkim tempie. Co sprawia, że nasze społeczeństwo kieruje swoje zainteresowania na ekogroszek, a przez to na kotły centralnego ogrzewania nowej generacji? Na przykładzie pleszewskich kotłów CO postaramy się omówić, dlaczego paląc ekogroszkiem wykorzystujemy w tej chwili najskuteczniejszy sposób ogrzewania domu. Zobaczmy, czy wysoka wydajność i niezawodność faktycznie idzie w parze z opłacalnością…

Kotły na ekogroszek – jakie korzyści płyną z zastosowania takiego paliwa?

 

Obalmy jeden podstawowy mit: piece na ekogroszek nie wykorzystują specjalnego paliwa. Jest to zwykły węgiel kamienny lub brunatny. Poddaje się go jednak obróbce, by spełniał wszystkie unijne wymagania związane z zawartością siarki i popiołami. Kotły CO na ekogroszek wykorzystują paliwo ekologiczne (stąd prefiks w nazwie). Działanie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju będzie dyktowało ruchy rynkowe proekologiczne, a zatem kotły na ekogroszek powinny sukcesywnie wypierać piece grzewcze zasypowe starej konstrukcji.

 

Kotły centralnego ogrzewania z podajnikiem zaprojektowane są z myślą o paliwie, które charakteryzuje mała granulacja. W połączeniu z pojemnym zasobnikiem, piece na ekogroszek potrafią pracować bardzo długo bez ingerencji domowników. Zakup takiego urządzenia to działanie progresywne, z myślą o jakości środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń; spalanie oczyszczonego ekogroszku generuje mniejsze ilości szkodliwych produktów niż spalanie oleju czy zwykłego węgla.

Fot. Kotły z podajnikiem 5 klasy - www.kotly-bialek.pl/sklep/

 

Faktem jest, że zakup kotła CO na ekogroszek to proporcjonalnie większa inwestycja, niż kupno taniego pieca grzewczego niskiej klasy. Jednostkowy wyższy wydatek może nam się jednak opłacić, jeśli weźmiemy pod uwagę ekonomiczne, kontrolowane spalanie z udziałem sterownika kotła z podajnikiem. Wysoka kaloryczność paliwa, efektywne spalanie oraz zautomatyzowana praca kotła CO pozwala sporo zaoszczędzić w okresie grzewczym (zwłaszcza, jeśli ekogroszek zakupimy latem, gdy ceny tego paliwa są stosunkowo niskie).

 

Dobór kotła centralnego ogrzewania na ekogroszek

 

Po analizę aktualnej oferty skierowaliśmy się do pleszewskiego producenta kotłów CO, firmy Kotły Białek. Wybór jest dosyć zróżnicowany – na rodzimym rynku do wyboru są piece na ekogroszek o mocy od 15 do 200 kW. Wielkość kotła CO zależy od tego jaką powierzchnię będziemy ogrzewać. Producent pieców grzewczych radzi skorzystać z oferty fachowców, którzy zrobią dobór kotła CO w sposób optymalny. Zbyt mały piec grzewczy będzie mało wydajny zimą, zbyt duży sprawi, że ogrzewanie będzie dla nas mało ekonomiczne. Sugeruje się zakup kotłów z podajnikiem, które są zautomatyzowane i regulują ilość dozowanego paliwa.

Grupa Tipmedia
Podziel się: