Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Akwarium morskie – czym różni się od słodkowodnego?

Pasjonaci hodowli rybek w warunkach domowych mają do wyboru dwie formy rozwijania swoich zainteresowań. Mogą zdecydować się na założenie akwarium morskiego, które jest zdecydowanie rzadziej spotykane, lub słodkowodnego, które uchodzi za formę najpopularniejszą. Jakie są między nimi różnice? I czy każdy może pokusić się o stworzenie obu typów akwariów?
  • 26.01.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Akwarium morskie – czym różni się od słodkowodnego?

Podstawowy podział domowych akwariów z rybkami zamyka się w dwóch rodzajach tych urokliwych zbiorników wodnych. Mamy na myśli akwaria morskie oraz słodkowodne. Jak się okazuje – można znaleźć między nimi sporo różnic – zarówno w gatunkach organizmów, które możemy w nich rozwijać czy typach sprzętów potrzebnych do ich utrzymania, jak i w kwestiach finansowych czy też tych związanych ze stopniem wtajemniczenia w ten niezwykły, wodny świat. Warto przyjrzeć się im bliżej.

RÓŻNICA 1: rodzaj wody w akwarium

Jak same nazwy obu typów akwariów wskazują – pierwszą zasadniczą różnicą między nimi będzie rodzaj wody, jakiej użyjemy do stworzenia środowiska przyjaznego rybom i roślinkom. W akwariach morskich bazą będzie dla nas woda słona, która w warunkach naturalnych występuje w morzach i oceanach. W akwariach słodkowodnych zaś – będzie to woda słodka, stanowiąca skład jezior, rzek, lodowców czy też podziemnych zbiorników wodnych, potoków i źródeł.

O ile pozyskanie wody słodkiej jest proste (najczęściej w akwariach stosujemy wodę kranową), o tyle zdobycie wody słonej wymagać będzie od nas dodatkowej aktywności. I nie chodzi tu bynajmniej o wycieczkę nad morze lub ocean! Imitację wody morskiej możemy z powodzeniem przygotować w warunkach domowych, a posłuży nam do tego specjalna sól morska, którą zakupić możemy w sklepie akwarystycznym. Kiedy już ją zdobędziemy – wystarczy, że rozpuścimy ją w wodzie słodkiej zgodnie z instrukcjami.

RÓŻNICA 2: organizmy, które żyją w akwarium

Jako że nie wszystkie ryby i inne organizmy są przystosowane do naturalnego występowania zarówno w zbiornikach słodkich i słonych, decydując się na założenie własnego akwarium, musimy upewnić się, że rybki, które chcemy w nim umieścić, będą do tego przystosowane.

Istotne znaczenie w kwestii prawidłowego utrzymywania akwarium morskiego jest również obecność tak zwanych żywych skał, które mają swój udział w naturalnych procesach filtracji biologicznej zbiornika, a nierzadko stanowią również element diety niektórych gatunków ryb.

Warto wiedzieć, że również nie wszystkie rośliny słodkowodne będą w stanie zaakomodować się w tym nietypowym środowisku.

RÓŻNICA 3: koszty założenia i utrzymania akwarium

Akwaria słodkowodne i morskie różnią się także kosztami, z jakimi musimy się liczyć, chcąc założyć i utrzymać w dobrym stanie któreś z nich. Często mówi się, że posiadanie akwarium morskiego to hobby dla bogaczy. Może być w tym ziarno prawdy, kiedy przyjrzymy się cenom urządzeń grzewczych, filtrujących i oświetlających, rybek i innych organizmów żywych, elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych (np. skał), a nawet cenom samego akwarium, które – w zależności od pojemności – potrafi być kilka razy droższe od standardowego akwarium słodkowodnego.

Ceny te jednak nie pochodzą z próżni. Stworzenie zdrowego środowiska morskiego wymaga profesjonalnego sprzętu. Z kolei efekt estetyczny, jaki uzyskamy dzięki drogim gatunkom ryb, bezkręgowców czy rafy koralowej, będzie iście porażający!

RÓŻNICA 4: stopień trudności

Nie da się ukryć, że akwaria morskie od słodkowodnych odróżnia również stopień trudności ich stworzenia i utrzymania. Dlatego właśnie z reguły nie poleca się osobom początkującym rozpoczynania swojej przygody z akwarystyką od akwarium morskiego.

Ilość wymagań, jakie musimy spełnić, jest naprawdę duża. Od zakupu odpowiedniego sprzętu, przez przygotowanie wody morskiej, znalezienie ryb i innych stworzeń, które chcielibyśmy posiadać (ich dostępność jest znacznie bardziej ograniczona niż stworzeń słodkowodnych), stopniową akomodację organizmów (która może trwać nawet kilka tygodni), zapewnienie optymalnej temperatury oraz oświetlenia (tak, by organizmy mogły prawidłowo się rozwijać – a więc zgodnie z naturalnymi warunkami sprzyjającymi ich życiu), aż do takich kwestii jak przyzwyczajenie ryb do gotowego pokarmu czy nauka prawidłowej wymiany wody lub nawożenia roślin.

RÓŻNICA 5: efekty wizualne obu akwariów

Bardzo istotna różnica, jaka nasuwa nam się na myśl, związana jest również z samą kwestią odbioru obu typów akwariów. Trudno jest się nie zgodzić, że akwarium morskie daje nam znacznie większe pole do popisu. Oczywiście wrażenia estetyczne są kwestią mocno indywidualną, jednak z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie obok rzadkich gatunków, dużych kolorowych ryb czy egzotycznych raf koralowych, które hipnotyzują swoimi barwami i kształtami. W akwarium słodkowodnym – mimo wielkich chęci – taki efekt będzie nam uzyskać trudniej. Jednak, co trzeba podkreślić, wszystko zależy od akwarysty i jego umiejętności projektowania nie tylko funkcjonalnego i zdrowego, ale również pięknego podwodnego krajobrazu.

Jak widać – różnice pomiędzy akwarium morskim a słodkowodnym są spore. Dotyczą takich kwestii jak rodzaj wody potrzebnej do stworzenia środowiska, dostępność gatunków zwierząt i roślin, które możemy hodować, poziom trudności w zakładaniu i dbaniu o akwarium, a także ceny obu przedsięwzięć i ich końcowe efekty wizualne. Niezależnie od tego, który typ akwarium wybierzemy dla siebie, pamiętajmy o tym, by wybierać do ich stworzenia sprzęt wysokiej jakości i nie lekceważyć rad profesjonalistów w tej dziedzinie!

--- Artykuł sponsorowany ---