Opiekunka seniora: plusy i minusy

  • 14.01.2022, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Opiekunka seniora: plusy i minusy
Szybkie starzenie się niemieckiego społeczeństwa powoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju usługi opiekuńcze, także tak zwaną opiekę 24 godzinną, świadczoną w domu podopiecznego. Na niemieckim rynku większość tego typu pracy obejmowana jest przez opiekunki oraz opiekunów z Polski, których liczbę szacuje się na nawet kilkaset tysięcy rocznie. Skąd bierze się tak duża popularność pracy w opiece w Niemczech oraz jakie są jej blaski i cienie?

Praca w opiece w Niemczech wiąże się z wieloma wyzwaniami stawianymi przed opiekunami seniora. Aby wyjechać na sztelę, jak w żargonie opiekunek osób starszych mówi się na miejsce pracy, trzeba spełniać dwa główne warunki. Po pierwsze, mieć doświadczenie w opiece nad osobami dorosłymi. Po drugie, znać język niemiecki na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację z seniorem oraz jego rodziną. Oprócz tego, oczywiście przyda się wszelka wiedza dotycząca fizjologii, psychologii, czy też umiejętność organizowania czasu wolnego osobie starszej, która pozostaje pod naszą opieką. Wiele interesujących i przydatnych informacji, na ten oraz inne podobne tematy dotyczące opieki seniora, znajdziesz na specjalnym blogu poświęconym tej tematyce, który znajduje się na stronie https://porady.senioport.pl/.

Jako główny plus pracy w opiece w Niemczech można uznać zarobki, które w przypadku najlepszych agencji opiekunek osób starszych dochodzą nawet w okolice 1900 euro netto za miesiąc. Opiekunka w Niemczech może liczyć także na darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie, czasem także transport na miejsce zlecenia oraz późniejszy powrót do kraju. Ponadto najlepsze agencje opiekunek często utrzymują specjalne infolinie, czy telefony zaufania, gdzie opiekunki osób starszych mogą zwracać się z problemami, w tym tymi związanymi z komunikacją w języku niemieckim. Jako główną wadę tego zawodu można wymienić oddalenie od rodziny na okres około 6 tygodni, bo tyle przeciętnie trwa jedno zlecenie. Jeśli jesteś zainteresowana pracą w charakterze opiekunki seniora w Niemczech, to zajrzyj na portal z ofertami pracy w opiece: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: