Czym jest suma ubezpieczenia AC

  • 04.05.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest suma ubezpieczenia AC
Kupno polisy AC nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wybrania najlepszej oferty, ale także do podjęcia decyzji, którą sumę ubezpieczenia wybrać. Do wyboru mamy bowiem dwie: stałą i zmienną. Suma ubezpieczenia AC stała i zmienna mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Dowiedzmy się więc czym się one różnią.

Co to jest AC

AC to nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Osoba, która je posiada, nie musi ponosić kosztów naprawy auta, jeśli zostanie ono zniszczone (lub uszkodzone) przez osoby trzecie czy też przez siły natury. Oznacza to, że za każdym razem, kiedy nasz pojazd zostanie uszkodzony nie z naszej winy, ubezpieczyciel pokryje koszty jego naprawy.

Suma ubezpieczenia AC określa natomiast wartość na jaką właściciel ubezpiecza swój pojazd. Ubezpieczyciel traktuje ją jako górną granicę swojej odpowiedzialności, co oznacza, że właściciel auta nie dostanie wyższego odszkodowania, niż wynosi suma ubezpieczenia. Dodatkowo, w języku ubezpieczeniowym istnieje suma ubezpieczenia AC stała i zmienna.

Czym jest stała suma ubezpieczenia

Właściciel samochodu, który zdecyduje się na stałą sumę ubezpieczenia ma pewność, że wysokość odszkodowania (jakie otrzyma za skradzione lub uszkodzone auto) zostanie policzona według wartości rynkowej auta, określonej w dniu zakupu polisy AC. Oznacza to, że nasze auto w chwili zdarzenia będzie warte tyle, ile wpisaliśmy w umowie w dniu jej zawarcia.

Stała suma ubezpieczenia jest więc korzystna, bowiem nie uwzględnia spadku wartości pojazdu w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Możliwość zakupu polisy ze stałą sumą ubezpieczenia wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Niestety nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe ją oferują lub dotyczy ona tylko nowych aut.

Zmienna suma AC

W przypadku zmiennej sumy ubezpieczenia, właściciel pojazdu musi niestety liczyć się z tym, że przy ustalaniu wartości odszkodowania, ubezpieczyciel oceni wartość pojazdu na dzień zdarzenia a nie na dzień, w którym doszło do podpisania umowy. Oznacza to, że ten rodzaj ubezpieczenia AC uwzględnia spadek wartości pojazdu w czasie.

Zmienna suma ubezpieczenia cechuje się jednak niższą składką i jest najczęściej oferowana kierowcom. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli nasz samochód zostanie np. skradziony pod koniec trwania umowy, ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę adekwatną do jego aktualnej wartości – niższą niż ta, która obowiązywała w dniu zawarcia umowy.

Dla jakich aut stała suma?

Stała suma ubezpieczenia dedykowana jest nowym samochodom, które tracą na wartości tuż po wyjechaniu z salonu. Kosztem wyższej składki otrzymamy bowiem pewność, że w przypadku zniszczenia czy kradzieży auta, dostaniemy od ubezpieczyciela kwotę, która całkowicie pokryje nasze roszczenia i pozwolić odzyskać wszystkie pieniądze zainwestowane w pojazd.

Tym rodzajem sumy ubezpieczenia powinny więc zainteresować się te osoby, które kupują nowe auto lub spłacają kredyt za samochód. Nikt przecież nie chce spłacać zobowiązania za auto, którego nie ma lub które jest niesprawne. W takiej sytuacji każda osoba oczekiwałaby zwrotu pełnych kosztów od ubezpieczyciela, aby nabyć nowy pojazd lub naprawić obecny.

Kiedy ubezpieczenie zmienne?

Starsze pojazdy tracą na wartości dużo wolniej niż nowe. Ich wartość na początku i pod koniec trwania umowy ubezpieczenia AC jest do siebie bardzo podobna. W ich przypadku nie ma więc potrzeby płacić wyższej składki za stałą sumę ubezpieczenia, bowiem z czystym sumieniem można wybrać zmienne AC. Dość często zdarza się też, że inna polisa nie jest w tej sytuacji w ogóle oferowana.

Suma ubezpieczenia AC stała i zmienna jak widzimy nie zawsze jest wyborem. Dość często jest ona narzucona przez ubezpieczyciela. Jeśli jednak mamy wybór, dopasujmy go do wieku naszego samochodu oraz tego, jak szybko dana marka i model tracą na swojej wartości rynkowej. Pozwoli to wybrać odpowiednią polisę.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: