Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jaka jest praca w Płocku? O pensji i zatrudnieniu kilka słów

Czy województwo mazowieckie jest całkowicie zdominowane przez Warszawę, jeżeli chodzi o rynek pracy? Naszym zdaniem – nie! Jeżeli nie chcesz mieszkać w ogromnej metropolii, a wolisz działać w mniejszej miejscowości, to praca w Płocku może być rozwiązaniem dla Ciebie. W tym tekście dowiesz się jak duże jest bezrobocie w tym mieście, ile zarabiają tam potencjalni pracownicy i w jakich branżach najszybciej się zatrudnisz!
  • 31.12.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaka jest praca w Płocku? O pensji i zatrudnieniu kilka słów

 

Na początku podpowiemy Ci, gdzie efektywnie szukać zatrudnienia w Płocku. Oczywiście, w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „praca Płock” powinieneś znaleźć setki ofert z całego regionu, łącznie z samym miastem. My polecamy śledzić portal Gowork, który ma dedykowany dział na ogłoszenia o pracę z Płocka. Dlaczego jeszcze ten serwis? Umożliwia ułożenie ofert zgodnie z Twoimi upodobaniami, branżą, wymaganiami potencjalnego pracodawcy czy wynagrodzeniem.

Wiesz już, w jaki sposób szukać pracy w Płocku. Teraz przyjrzyjmy się tamtejszemu rynkowi pracy. Na co mogą liczyć pracownicy w tym mieście? Czy praca w mazowieckiej miejscowości rzeczywiście się opłaca?

Bezrobocie i zarobki w Płocku

Na początku skupimy się na bezrobociu w tym, mającym 120 tysięcy mieszkańców mieście. Otóż, jeżeli chodzi o całe województwo mazowieckie to w 2020 roku stopa bezrobocia wyniosła tu 5,1 procent (według danych Urzędu Pracy w Płocku). Warto jednak zaznaczyć, że tę statystykę bardzo zaniża Warszawa. W samym Płocku natomiast bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 6,9 procent (choć warto dodać, że przed pandemią oscylowało w granicach 6,5 procent).

Czy to dobry wynik? Porównując do największych miejscowości w kraju – na pewno nie. Dużo niższym bezrobociem może pochwalić się oczywiście Warszawa czy takie miasta jak Katowice, Gdańsk czy Poznań. Patrząc jednak na wielkość Płocka, praca w nim jest. W dobie pandemii stopa bezrobocia w całym kraju jest wyższa, a aktualny wynik nie jest „tragiczny” i pozwala Ci myśleć o stabilnym zatrudnieniu w tej miejscowości.

Przeanalizujmy teraz kwestię pensji. Średnie wynagrodzenie w Płocku wynosi ponad 5000 złotych brutto. Dane GUS dla 2018 roku wskazują nawet na wartość 5700 złotych. To stanowi akurat, że miasto jest w czołówce największych średnich w Polsce (dokładnie ósme miejsce w kraju). Perspektywy na bardzo dobrą pracę więc są.

Kto zatrudnia w Płocku?

Największym pracodawcą na rynku jest oczywiście państwowy Orlen. To tam zarobki są najwyższe i to znacznie wpływa na miejską średnią. Płock jest znany z przetwarzania ropy i jeżeli masz doświadczenie na stanowisku specjalisty w tym zakresie to pracę zdobędziesz. Oczywiście, Orlen poszukuje też kierowców zawodowych, magazynierów, spedytorów, fachowców z sektora IT, logistyków i pokrewnych.

Poza tym w Płocku działa wiele firm z sektora TLS, w tym DLS, który obsługuje magazyny na terenie połowy Polski. Praca w Płocku kręci się zresztą głównie wokół dużych firm i to one są największym zatrudniającym w regionie. Czy jednak jesteś skazany głównie na wielkich pracodawców? Niekoniecznie.

Tamtejszy rynek pracy poszukuje również programistów, specjalistów budowlanych (wykończeniowców, architektów, pracowników fizycznych, hydraulików, elektryków, elektroników), spawaczy, inżynierów, osób na produkcję czy branż pokrewnych. Choć Płock jest dużo mniejszy od Warszawy, to jego potencjał pracowniczy jest naprawdę spory. Z opinii, które możemy znaleźć w Internecie wynika, że praca w Płocku jest ciekawym doświadczeniem, z perspektywami na awans!

Zacznij działać!

Jak widzisz, powyższy tekst jest pozytywną recenzją możliwego zatrudnienia w mieście, które słynie głównie z dużego przemysłu. Z tego względu powinieneś rozważyć podjęcie pracy właśnie w Płocku. Jeżeli jesteś zainteresowany, to stwórz odpowiednią aplikacje z ciekawym CV i zaloguj się w serwisie Gowork. Sukcesywne wysyłanie ofert i przeglądanie nowości pomogą Ci zdobyć wymarzone stanowisko w stosunkowo niedługim czasie. Pamiętaj, że cierpliwość i systematyczność bardzo Ci się opłaci. Życzymy powodzenia!

Materiał zewnętrzny