Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jaki krem do twarzy stosować po 40?

O prawidłową pielęgnację skóry należy dbać przez całe życie. I tak się dzieje, ponieważ już noworodka rodzice zaopatrują w odpowiednio dobrane kosmetyki ochronno - pielęgnacyjne, by chronić delikatną, cienką i wrażliwą skórę malucha. Kremy do twarzy powinny spełniać dwa podstawowe zadania - minimalizować niepożądane skutki czasu i spowalniać nieuchronne procesy, które z natury wystąpią.
  • 06.07.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki krem do twarzy stosować po 40?

Na stan skóry ma wpływ wiele czynników:

  • warunki środowiska

  • sposób odżywiania się

  • hormony.

Wpływ hormonów na skórę jest bardzo istotny. Pierwszy okres, w którym aktywność hormonalna silnie manifestuje się na twarzy to okres dojrzewania, w którym większość nastolatków boryka się z trądzikiem, nie bez powodu zwanym młodzieńczym. Najlepszy czas dla skóry jest stosunkowo krótki - między 20 a 40 rokiem życia. Hormony stabilizują swoją pracę, trądzik znika, a skóra jest jędrna i elastyczna.

Skóra po 40 roku życia

Po 40 roku życia twarz się zaczyna zmieniać. Rysy twarzy stopniowo zaczynają się zmieniać, pojawiają się zmarszczki wokół oczu i ust,  najpierw dyskretnie opadają policzki (tworzą się tzw. chomiczki), od ust do nozdrzy nosa pogłębiają się zmarszczki (zmarszczki nosowo-wargowe), czoło się nie wygładza, a między brwiami pojawia się głęboka linia (lwia zmarszczka). Skóra staje się cienka, sucha i pojawiają się na niej przebarwienia.

Wpływ na ten stan rzeczy mają przede wszystkim hormony. Menopauza nasila te problemy w sposób więc lawinowy i oczywistym się staje, że o twarz należy szczególnie dbać i dostarczyć jej jak najwięcej niezbędnych składników z zewnątrz.

Co powinien zawierać krem do twarzy dla kobiety dojrzałej?

Krem do twarzy po 40 roku życia powinien być jak zbroja, która ochroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi przy coraz słabszej aktywności hormonów. W składzie powinny być:

  • retinol, czyli witamina A - wygładza zmarszczki, rozjaśnia i poprawia elastyczność,

  • ceramidy - zatrzymują wilgoć w skórze, chronią przed bakteriami i zanieczyszczeniom środowiska, wzmacniają komórki skóry,

  • witamina C - rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry,

  • witamina E - nawilża, ujędrnia, przyśpiesza gojenie się ran, uszczelnia naskórek, chroni przed wolnymi rodnikami,

  • koenzym Q 10 - jest doskonałym przeciwutleniaczem, niszczy wolne rodniki,

  • kwasy owocowe i kwas hialuronowy - znakomicie nawilżają skórę, delikatnie złuszczają, przyśpieszają regenerację naskórka, wygładzają zmarszczki.

Wymienione składniki to wersja podstawowa, a kremy należy dobierać pod konkretne potrzeby skóry. Jeżeli jest bardzo sucha, to w składzie powinno być więcej ceramidów, jeżeli ma skłonności do przebarwień, to warto zainwestować w krem do twarzy bogaty w retinol.

Filtry UV w każdym kremie

Promienie UV w szybkim tempie niszczą skórę. Przy dużym promieniowaniu słonecznym szczególnie twarz należy chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Najbogatszy krem będzie niewiele wart, jeżeli nie będzie przed nim chronił. W szczególnych sytuacjach (dużej ekspozycji na słonce) można zrezygnować z kremu przeciwzmarszczowego na korzyść tego z wysokim filtrem UV.

Fitoestrogeny w kremie

Wiele kremów zawiera fitoestrogeny roślinne, popularnie zwane hormonami roślinnymi. Pobudzają syntezę kolagenu, osłabioną z powodu coraz niższych wartości estrogenów, wzmacniają skórę i ją tym samym ujędrniają. Nie przenikają do krwi, więc w przypadku stosowania leków z hormonami, nie zaburzają całościowej gospodarki hormonalnej.

Bogaty w składniki odżywcze krem do twarzy warto uzupełniać systematycznymi peelingami oraz codziennym, samodzielnym, delikatnym masażem twarzy.

Koniecznie zobacz też: https://ziaja.com/c/kremy-do-twarzy-100 i znajdź najlepszy krem pod oczy dla siebie!

--- Artykuł sponsorowany ---