TWIERDZA W SREBRNEJ GÓRZE: ODKRYTO SKARBY W LATRYNIE

  • 13.01.2022, 13:25
  • Telewizja Sudecka
TWIERDZA W SREBRNEJ GÓRZE: ODKRYTO SKARBY W LATRYNIE
W trakcie trwających prac remontowych na największej górskiej twierdzy w Europie w Srebrnej Górze, dotyczących adaptacji dawnych izb żołnierskich na hostel i restauracje, zostały odkryte unikalne przedmioty ceramiczne pochodzące z II połowy XVIII w.

Gliniane brytfanny, patelnie, misy do mycia, dzbany i kubki, to przełomowe znaleziska dla historii i wiedzy o funkcjonowaniu Pomnika Historii - Twierdza Srebrna Góra. Skarby odkryliśmy w jednej z dwóch latryn Donjonu – centralnej części naszej górskiej twierdzy (685 m n.p.m), w ramach nadzoru archeologa Łukasza Melskiego z instytutu archeologii uniwersytetu wrocławskiego.

Przez dwa dni w sześcioosobowym składzie, oczyszczano latrynę z gruzu i śmieci (ok. 6 ton) po czym dokopano się do warstwy składającej się z odchodów, szlamu i resztek zaprawy. W niej stopniowo ujawniały się kolejne potłuczone fragmenty szkliwionych naczyń glinianych.

Przez kolejne dwa tygodnie, kilkaset stłuczonych części ceramiki zostało oczyszczone, posegregowane i zadokumentowane. Kolejno pracownicy Twierdzy podjęli się zadania dopasowania „puzzli”. W efekcie udało się wykleić kilkanaście przedmiotów, z czego największe zaskoczenie stanowią trzy brytfanny do wypieku ryb, ciasta, chleba oraz misa z miejscem na mydło - służąca żołnierzom jako toaleta.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe