REKORDOWA LICZBA ZGONÓW W 2021 ROKU W BIELAWIE

  • 10.01.2022, 09:04 (aktualizacja 10.01.2022, 09:08)
  • Telewizja Sudecka
REKORDOWA LICZBA ZGONÓW W 2021 ROKU W BIELAWIE
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez bielawski Urząd Miejski, w ciągu ostatnich 5 lat, pogłębił się regres demograficzny w Bielawie. W tym czasie liczba mieszkańców Bielawy zmniejszyła się o 1.286.

Było to szczególnie zauważalne w roku 2021, kiedy to liczba zgonów osiągnęła rekordowy poziom 500. W tym samym czasie przyszło na świat w Bielawie zaledwie 170 dzieci. Oznacza to, że przyrost naturalny w naszym mieście jest nadal mocno ujemny i za ostatni rok wyniósł aż -330 osób. Do tych negatywnych zjawisk dołożyło się także ujemne saldo migracji (-81 osób).

Procesy te są niestety konsekwencją upadku w Bielawie przemysłu włókienniczego, który przez ponad 200 lat był siłą napędową rozwoju miasta, w tym także demograficznego. Podobna sytuacja występuje w wielu miastach Dolnego Śląska.

Od początku bieżącej kadencji bielawski samorząd podejmuje działania, które mają doprowadzić do zatrzymania tych negatywnych trendów. Na przestrzeni ostatnich 3 lat ruszył, na niespotykaną dotychczas skalę, proces budownictwa mieszkaniowego. W 2021 r. oddanych zostało do użytkowania blisko 200 nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a kolejne ponad 100 lokali powstaje w zabudowie szeregowej i wolnostojącej.

Uwzględniając zamierzenia budowlane TBS Sp. z o.o. oraz innych prywatnych developerów należy stwierdzić, że w ciągu najbliższych 2-3 lat powstanie w Bielawie ponad 600 nowych mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych.

Oprócz budownictwa mieszkaniowego Gmina bardzo szeroko realizuje politykę prorodzinną. Dlatego też finansuje z własnego budżetu utrzymanie ponad 300 miejsc żłobkowych oraz blisko 900 miejsc przedszkolnych. Z kolei w szkołach podstawowych naukę, w bardzo dobrych warunkach, ma zapewnionych blisko 2.000 dzieci.

Równolegle samorząd bielawski realizuje i wspiera inwestycje, które mają przyczynić się do wzbogacenia infrastruktury gospodarczej (tereny inwestycyjne, nowe miejsca pracy), transportowej (drogi, komunikacja autobusowa i kolejowa) i rekreacyjnej (parki, skwery, obiekty sportowe).

Kolejnym pomysłem na poprawę sytuacji demograficznej Bielawy jest uruchomienie od 2022 r. programu lojalnościowego pn. KARTA BIELAWIANINA. Posiadacz karty będzie mógł korzystać z szeregu ulg i preferencji na usługi oferowane przez gminne jednostki organizacyjne.

Działania te są zgodne z celem strategicznym nr 7 "Kompletny system placówek oświatowych oraz budownictwo mieszkaniowe jako oferta Bielawy dla ludzi młodych oraz rodzin z dziećmi" oraz z celem operacyjnym nr 7.6 "Przygotowanie atrakcyjnej oferty inwestycyjnej, przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną
i wielorodzinną w celu uzyskania dodatniego bilansu migracji ludności", zapisanym w Strategii Rozwoju Bielawy.

Dlatego też mam nadzieję, ze kolejny raport demograficzny, który zamierzam przedstawić Państwu już za 12 miesięcy, będzie choć trochę bardziej optymistyczny.

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Motorniczy
Motorniczy 11.01.2022, 08:46
Ale, że ciuchcia nie pomogła ?!
Ja
Ja 10.01.2022, 22:09
Jak ludzie są leczeni przez telefon na raka czy inne dolegliwości to się wcale nie dziwię że padamy jak muchy. Tylko covid 19 istnieje w NFZ jako choroba.

Pozostałe