Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU PAŃSTWOWĄ INSTYTUCJĄ KULTURY

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, współprowadzone przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od przyszłego roku będzie instytucją samodzielnie prowadzoną przez Ministerstwo. Akt przekształcenia podpisali dziś prof. Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałek Cezary Przybylski.
MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU PAŃSTWOWĄ INSTYTUCJĄ KULTURY

Historia Muzeum Narodowego we Wrocławiu sięga marca 1947 r., kiedy zostało utworzone decyzją ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki. Po 51 latach zostało przejęte przez samorząd województwa na mocy reformy ustrojowej z 1998 r.  Obecnie Muzeum Narodowe znajduje się w 4 lokalizacjach: główna siedziba przy pl. Powstańców Warszawy oraz oddziały - Muzeum Etnograficzne, Muzeum Panoramy Racławickiej, Pawilon Czterech Kopuł oraz Składnica Muzealna.

- Przez lata Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspierał i dbał o Muzeum Narodowe we Wrocławiu - niezwykle ważną dla Dolnego Śląska i całej Polski instytucję. Przekształcenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu w państwową instytucję kultury podniesie jej prestiż oraz pozwoli na zwiększoną promocję dziedzictwa kulturowego i historycznego Dolnego Śląska, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ten sposób umacniamy pozycję Muzeum jako bardzo ważnej instytucji na muzealnej mapie naszego krajumówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Bogate zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu to ponad 200 tys. obiektów, które pozwalają zwiedzającym odkrywać przeróżne dziedziny sztuki, m.in. średniowieczne śląskie rzeźby kamienne i drewniane, malarstwo, zarówno polskie jak i europejskie, podziwiać dzieła sztuki rzeźbiarskiej, rysunkowej, graficznej oraz zbiory minionych epok od antyku przez średniowiecze do początków XX wieku. W Muzeum Narodowym zgromadzone zostały również bogate zbiory książek i dokumentów. Trzon kolekcji tworzą artefakty głównie z obszaru Wrocławia i Dolnego Śląska, a znaczna część z nich pochodzi ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich. Znajdują się tu także dzieła sztuki przekazane w 1946 roku z lwowskich galerii sztuki przez ówczesne władze ZSRR.

- O wyjątkowości Muzeum Narodowego świadczy przede wszystkim jego różnorodność. Wszystkie ekspozycje w każdym z oddziałów są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców naszego miasta i regionu, jak również wielu turystów, uczniów w ramach wycieczek szkolnych oraz uczestników licznych wystaw i warsztatów – podsumowuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Podczas ostatniej reformy muzealnictwa w Polsce, przeprowadzonej w 1998 r., Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało oddane w ręce samorządu województwa dolnośląskiego. Postanowieniem tym jedna z najprężniejszych placówek muzealnych w kraju utraciła status instytucji państwowej. Doprowadziło to do powstania różnic w prawach i możliwościach tego Muzeum w porównaniu z muzeami państwowymi o podobnym znaczeniu, zbiorach, dorobku naukowym, działalności wystawienniczej i wydawniczej oraz współpracy międzynarodowej. Błędną decyzję z 1998 r. częściowo naprawiła w 2005 r. umowa o współprowadzeniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która wzmocniła pozycję Muzeum.

- Dzisiejsze decyzje o przekształceniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w instytucję państwową to spełnienie marzeń naszych poprzedników i nas samych – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - W ten sposób uwieńczone zostają trwające dziesięciolecia starania mojego poprzednika – dyrektora Mariusza Hermansdorfera. To dla nas jednocześnie zaszczyt, jak i ogromne wyzwanie. To wdzięczność i świadomość tego, że stajemy się już także nominalnie jednym z najważniejszych muzeów w naszym kraju. A to jest efekt pracy byłych i obecnych Pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Im wszystkim dziękując, jednocześnie bardzo szczerze gratuluję. I wyrażam wdzięczność Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego – które staje się naszym jedynym Organizatorem – za podjęcie trudu przeprowadzenia tego niełatwego przekształcenia. Dziękuję Samorządowi Województwa Dolnośląskiego za lata jakże owocnej współpracy i wsparcia, którego zawsze doświadczaliśmy. Zapewniam jednocześnie, że w dalszym ciągu – i to z jeszcze większym zapałem oraz pasją – będziemy aktywnie wykonywać swoją posługę kulturalną dla miasta Wrocławia, dla Dolnego Śląska i dla Polski – dodaje dyr. Oszczanowski.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama