VI LETNIE ZDERZENIE TEATRÓW - INAUGURACJA

  • 12.08.2021, 12:20 (aktualizacja 12.08.2021, 12:41)
  • Jarosław Wrona
VI LETNIE ZDERZENIE TEATRÓW - INAUGURACJA
19 sierpnia rusza VI edycja festiwalu Letnie Zderzenie Teatrów. Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się na Twierdzy Kłodzko, gdzie będzie można zobaczyć dwa plenerowe spektakle. Szczegóły i pełny program poniżej.

19.08.2021 , godz. 21.00

Płonąca Żyrafa  - Teatr Enza (Słupsk)

grand opening  Teatr Enza (Słupsk)

Twierdza Kłodzko, wejście główne od ul. Czeskiej

 

Teatr Tańca ENZA - Słupsk
Teatr Tańca ENZA istnieje już 20 lat, prowadzony jest pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus. Aktualnie pracuje w Ośrodku Teatralnym Rondo działającym przy Słupskim Ośrodku Kultury. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności zdobył  wiele nagród, brał udział w wymianach zagranicznych, warsztatach i konfrontacjach. Zrealizowane przez Teatr spektakle cieszą się dużą popularnością i zostały docenione na polskiej i zagranicznej scenie artystycznej. Teatr Tańca ENZA bierze udział w wielu projektach teatralnych i performatywnych.


Płonąca Żyrafa   
Stanisław Grochowiak

(fragmenty)

Tak

To jest coś

Biedna konstrukcja człowieczego lęku

Żyrafa kopcąca się pomaleńku

Tak

To jest coś

Coś z tamtej ściany z aspiryny i potu

Ta mordka podobna do roztrzaskanego kulomiotu

Tak

To jest coś

(...)Ciemna mogiła człowieczego nieba

Tak

To jest coś (...)     

Akcja przez dłuższy czas toczy się niejako w dwóch światach. Jeden skoncentrowany jest wokół dojrzałej kobiety, która - zagnieżdżona w narożnej scenografii - może przywodzić na myśl robotnicę. Drugi świat kreowany jest przez zwinne i pełne gracji trio, na tle świetlistej projekcji formujące kręgi i kojarzące się trochę z rozmaitymi praktykami duchowymi, a trochę z obronnymi zachowaniami stad zwierząt, których ruch momentami tancerki imitują. W miarę upływu czasu coraz wyraźniej wybrzmiewa rodzinny charakter relacji miedzy kobietami: dbającą o codzienną dyscyplinę matką i pożądającymi wolności córkami.

Choreografia i reżyseria: Gabriela Keller-Janus
Tancerki: Agnieszka Chmielnik, Maja Burska, Martyna Majewska, Gabriela Keller-Janus.

Czas trwania 40 min.

         

21.45 Miasto w ogniu - Teatr 3,5 (Dzierzgoń)

spektakl z fireshow zakończony pokazem sztucznych ogni

Twierdza Kłodzko, wejście główne od ul. Czeskiej

 

TEATR 3.5 - Dzierzgoń

Teatr 3.5 powstał w lutym 2012 roku z inicjatywy Marka Kurkiewicza. Nazwa teatru bierze się z podziału liczby siedem na pół. Taki zabieg ma na celu symbolicznie umieszczać pracę, gdzieś w „połowie drogi”, poszukiwaniu, badaniu i wędrówce. W przedstawieniach ważną rolę odgrywają metafory i wieloznaczność obrazów. Podstawą budowy języka, którym posługuje się Teatr 3.5, są niemal zawsze improwizacje ruchowe, komponowane później w precyzyjne działania. Nie chcąc się umieszczać w klasyfikacjach i regułach Teatr wciąż szuka, odkrywa i sprawdza „co jest za kolejnymi drzwiami”… Działalność Teatru 3.5 to głównie przedstawienia uliczne i plenerowe, ale zdarza się, że realizuje swoje pomysły także w tradycyjnych przestrzeniach zamkniętych.


Miasto w ogniu - pokaz przedpremierowy

"Obyś żył w ciekawych czasach" -  przypisywana chińczykom klątwa nabiera dziś nowego wymiaru. Cywilizacja jaką znamy, i w której żyjemy, przeżywa na naszych oczach czas przesilenia. Niespotykana dotąd skala i ilość kryzysów o zasięgu globalnym, raz za razem wstrząsa stabilnym z pozoru światem ludzi. Czy i tym razem wielka zmiana wiązać się będzie z przejściem ludzkości przez pożogę katastrof i wojen?

Przedstawienie opowiada o uciekinierach z walącego się świata, w którym miłość, piękno i symetria już dawno stały się kiczem.

Scenariusz: zespół Teatru 3.5

Reżyseria: Marek Kurkiewicz

Czas trwania: 45 minut

muzyka: collage
 

Jarosław Wrona

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe