Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

EKOLOGICZNY TRIATHLON – ROWEREM, KAJAKIEM, PIESZO W WALCE O MNIEJ ŚMIECI

To będzie wyjątkowy etap Górskiej Odysei, akcji promującej nieśmiecenie w górach. – Tym razem nie tylko wędrujemy po górach, ale przed nami także wyprawa rowerowa i kajakowa – zapowiada ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski
EKOLOGICZNY TRIATHLON – ROWEREM, KAJAKIEM, PIESZO W WALCE O MNIEJ ŚMIECI

 

W dniach 16-18 lipca Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami pokona 220 km ze Skoczowa do Barda, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Plan 7. etapu Górskiej Odysei

16 lipca (piątek) – 160-kilometrowy rajd rowerowy z rynku w Skoczowie przez Bramę Morawską i Śląsk Opolski do Nysy

17 lipca (sobota) – 30-kilometrowy spływ kajakowy pod prąd Nysą Kłodzką przez Jez. Nyskie, Jez. Otmuchowskie i Zalew Paczkowski

18 lipca (niedziela) – 30-kilometrowa wędrówka przez Góry Złote do Barda

Zapraszamy również na dodatkową akcję sprzątania brzegów Nysy Kłodzkiej oraz szlaków Gór Bardzkich i Złotych!

Zbiórka: 18 lipca o godz. 10.00 na parkingu pod mostem w Bardzie

Dodatkowe informacje:

Dominik Dobrowolski: tel. 697092978, [email protected]

Przemek Przybylski: tel. 519 019 041, [email protected]

 

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki.

 

Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

Wystawa śmieciowych „skarbów” w Ząbkowicach Śląskich

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” można oglądać na Rynku w Ząbkowicach Śląskich do 26 lipca na plenerowej wystawie. Wystawa jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku.

Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach i na górskich szlakach będą dostępne do obejrzenia na wystawie plenerowej „Górska Odyseja” na Rynku w Ząbkowicach Śląskich do 26 lipca br. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. Wystawa jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, która koncentruje się na temacie rosnącej ilości odpadów. Kampanię realizuje bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL.

Na plenerowej wystawie „Górska Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji Bałtycka Odyseja oraz w górach. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

– Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama