Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

TRWA AKCJA ZARYBIANA DOLNOŚLĄSKICH RZEK PSTRĄGIEM POTOKOWYM

Po udanej zeszłorocznej akcji organizatorzy powtarzają inicjatywę zarybiania dolnośląskich rzek pstrągiem potokowym. Ponad 3 tony trafią do pięciu rzek i ich dopływów w regionie wałbrzyskim. Są to m.in. dwuletnie pstrągi pochodzące z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej. Akcję ratowania populacji tych ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
  • Źródło: WFOŚiGW
TRWA AKCJA ZARYBIANA DOLNOŚLĄSKICH RZEK PSTRĄGIEM POTOKOWYM

Autor: WFOŚiGW

Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej, zimnej i dobrze natlenionej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. W Polsce i na Dolnym Śląsku gatunek ten jest zagrożony przez susze, niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych oraz powtarzające się powodzie. Zagrożeniem dla tych ryb są także przeprowadzane prace regulacyjne, np. remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska oraz tarliska pstrąga – tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu

Chcemy zwiększyć populację pstrąga potokowego w dolnośląskich rzekach. Z naszych rozmów z ichtiologami wynika, że tych ryb w regionie jest znaczniej mniej niż kiedyś i chcemy pomóc to zmienić - mówi Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Podczas akcji wypuszczone będzie około 650 tysięcy sztuk młodych pstrągów potokowych (wylęg żerujący i dwulatek) do rzek naszego województwa, m.in. do Ścinawki, Włodzicy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej. Koszt tegorocznego zarybiania to ponad 160 tys. zł z czego 60 tys. zł to dotacja z Funduszu – dodaje Bartłomiej Wiązowski.

Aby narybek miał większe szanse by bezpiecznie dorastać i uniknąć drapieżników (w tym dużych pstrągów, które są kanibalami) wędkarze rozwozili je w różne miejsca wspomnianych rzek i ich dopływów. Następnie wypuszczali na płytkich bystrzach – komentuje Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Od 2007 do 2020 roku z pomocą Funduszu wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 12 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,7 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ok. 1,7 mln złotych.

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama