WYJĄTKOWY KONCERT ON-LINE NA PROFILU TELEWIZJI SUDECKIEJ

  • 27.02.2021, 18:33 (aktualizacja 27.02.2021, 18:48)
  • Telewizja Sudecka
WYJĄTKOWY KONCERT ON-LINE NA PROFILU TELEWIZJI SUDECKIEJ
Już 1 marca w poniedziałek o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich melomanów na wyjątkowy koncert Chopinowski, który będą Państwo mogli zobaczyć za pośrednictwem naszego profilu na FB. DTiFC organizuje koncert z okazji 211 rocznicy urodzin F. Chopina w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Wystąpią w nim dwaj wybitni pianiści: Tomasz Marut – uczestnik ostatniego etapu kwalifikacji tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz Piotr Alexewicz, który jako zwycięzca 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina ma zagwarantowany udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. Godnym podkreślenia jest fakt, że obaj pianiści są wrocławianami, a ostatnim występującym w Konkursie Chopinowskim pianistą związanym z wrocławskim środowiskiem muzycznym był Gracjan Szymczak jedenaście lat temu.

 

Piotr Alexewicz urodził się w 2000 roku. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów pianistów: Dinę Yoffe, Dang Thai Sona, Pavla Gililova, Arie Vardiego, Jacquesa Rouvier, Vierę Nosinę, Dmitrija Alexeeva, Mikhaila Voskresensky’ego, Vanessę Latarche, Eugena Indjic’a, Michel Beroffa oraz Jan Jiracka von Arnim’a. Jest laureatem kilkunastu konkursów pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie (2016), Grand Prix, nagroda Musideco i nagroda publiczności na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu (2017), I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie koncertu na 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), nagroda „Złoty Parnas 2018” na XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku, I Nagroda na 50. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2020 roku. Pianista od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą. W latach 2018-2020 wystąpił na następujących, prestiżowych, międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” 2018 i 2019 w Warszawie, 73. oraz 75. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”. Pianista wystąpił ponadto podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards - NOSPR w Katowicach, w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. Miał okazję współpracować z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, czy Rune Bergmann. Regularnie występuje w kraju i za granicą. Koncertował m.in. w Niemczech, Włoszech, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Japonii, Słowacji, Rumunii, Chorwacji.  Piotr Alexewicz jest stypendystą programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. W sierpniu 2019 ukazała się jego debiutancka płyta, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie z utworami: Liszta, Beethovena, Chopina oraz Ravela.

 

 

Tomasz Marut urodził się w 1996 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2015 roku. Podczas 12 lat edukacji szkolnej doskonalił warsztat gry na fortepianie w klasie mgr Alicji Błachno-Kisiel, a w szkole muzycznej II stopnia pracował pod kierunkiem prof. AM dr hab. Pawła Zawadzkiego.
Jego zainteresowania od zawsze ukierunkowane były w stronę pianistyki, co zaowocowało sukcesami na tym gruncie jeszcze w trakcie nauki w szkole muzycznej.
Do najważniejszych osiągnięć pianisty w tym okresie edukacji artystycznej należą: I nagroda na VI Niemiecko-Polskim Konkursie Pianistycznym Johanna Hillera, Görlitz (2007); I nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, Warszawa (2008); II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie - edycja Kraków (2014); I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2014); II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Duetów Fortepianowych organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2015).
Swoją dalszą edukację zdecydował się kontynuować w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem w 2020 roku. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.
Okres studiów to czas obfitujący w szereg znaczących sukcesów na polu artystycznym. W tym okresie Tomasz Marut dał się poznać szerszej publiczności i jurorom jako muzyk
o szerokim horyzoncie poznania, który wykazuje potrzebę ciągłego rozwoju. Jego występy solowe, kameralne, a także z towarzyszeniem orkiestry przyjmowane są z dużym entuzjazmem zarówno przez gremia specjalistów, krytyków, jak i publiczność koncertową. Występował
w prestiżowych salach koncertowych takich jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowa Filharmonia Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Lwowska, Filharmonia Opolska, Filharmonia Gorzowska. Artysta został objęty opieką artystyczną Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu Młode Talenty.
Wrocławski artysta może poszczycić się następującymi laurami konkursowymi w okresie studiów:
- I nagroda na IV Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym Dla Duetów Instrumentalnych i Wokalnych, Wrocław, 2017;
- III nagroda na Concours International de Piano Ville de Gagny, Paryż, 2017;
- II nagroda na 11. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam, Bydgoszcz 2017;
- Tytuł Finalisty na 4. Young Piano Stars International Piano Competition, Niemcy, 2019;
- IV nagroda na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2020.
- Zakwalifikowanie się do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2021
Tomasz Marut za dotychczasowe dokonania artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014, 2019), Stypendium Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2017, 2018, 2019), Stypendium Fundacji Piotra Klera (2019) i (sześciokrotnie) Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian (2007, 2008, 2009, 2014, 2015, 2017). Tomasz Marut dokonał nagrania Toccaty C-dur op. 7 Roberta Schumanna na antenie Programu 2 Polskiego Radia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki.

 

 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe