PRZEGLĄD INWESTYCJI DZIERŻONIOWA Z 2020 ROKU

  • 27.01.2021, 20:35 (aktualizacja 27.01.2021, 21:14)
  • Telewizja Sudecka
PRZEGLĄD INWESTYCJI DZIERŻONIOWA Z 2020 ROKU
Ubiegłoroczne inwestycje w Dzierżoniowie pomimo pandemii udało się w miarę sprawnie zrealizować, a wszystko dzięki pozyskanym wielomilionowym dotacją ze środków zewnętrznych.Przebudowa Cichej, Szpitalnej i Okrzei

Zakończone w 2020 roku prace dały efekt w postaci nowoczesnego dojazdu do miasta od strony Niemczy i Dobrocina. Inwestycja znacznie też poprawiła infrastrukturę drogową i pieszą w sąsiedztwie szpitala. Oprócz gruntownej przebudowy dróg powstała licząca 2300 metrów ścieżka rowerowo-spacerowa i nowe miejsca parkingowe. Drogi oświetlane są lampami ledowym.

Koszt robót budowlanych – 10 mln 513 tys. 59 zł
Pozyskane środki – 5 mln 711 tys. 416 zł

Skrzyżowanie ulicy Cichej i Szpitalnej po remoncie

Ulica cicha po przebudowie

Przebudowa ul. Złotej

Największa inwestycja drogowa 2020 roku realizowana była na odcinku od Ronda Polskiego Państwa Podziemnego do skrzyżowania z ul. Akacjową. Oprócz poprawy warunków i bezpieczeństwa drogowego wyremontowano istniejące i wybudowano nowe miejsca parkingowe. Finałem inwestycji będzie zakończenie budowy ronda na sprawiającym czasem kierowcom trudności skrzyżowaniu z ul. Korczaka.  

Koszt robót budowlanych – 3 mln 881 tys. 722 zł
Pozyskane środki – 1 mln 901 tys. 392 zł

Ulica Złota po remocie

Przebudowa dróg na os. Tęczowym

Przeprowadzane w ostatnich latach remonty dróg są efektem współpracy miasta ze spółdzielnią mieszkaniową i dotyczyły wszystkich głównych ciągów komunikacyjnych os. Tęczowego. Zrealizowane w 2020 roku prace obejmowały ponadstumetrowy odcinek drogi (na wysokości budynków nr 5, 3 i 11), ale też budowę kanalizacji deszczowej i nowego oświetlenia
Koszt robót budowlanych – 556 tys. 185 zł

Osiedlowa uliczka z kostki betonowej na os. Tęczowym

Modernizacja odnogi ul. Wesołej

Ten niewielki odcinek w skali miasta ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców tej części ul. Wesołej. Prace dotyczyły jezdni oraz jej oświetlenia i odwodnienia. Dzięki wybudowaniu przepompowni wody opadowe, będące do tej pory sporym problemem, kierowane są teraz do potoku Słocina.

Koszt robót budowlanych – 488 tys. 944 zł

Odnoga ulicy Wesołej pod koniec robót budowlanych

Aktywne przejścia dla pieszych

Wciąż mamy w Dzierżoniowie kilka miejsc, które potrzebują takiej zmiany. Aktywne przejścia sprawdzają się najlepiej nocą i przy złej pogodzie. Łącznie jest ich już dziewięć. Wszystkie powstały w 2020 roku. Cztery w ramach budżetu obywatelskiego zamontowano na ul. Piastowskiej. Kolejnych pięć w miejscach prowadzących do szkół oraz instytucji kultury i sportu (jedno przy SP9, trzy przy skrzyżowaniu ul. Kopernika i Sienkiewicza w sąsiedztwie basenu i szkoły muzycznej, oraz jedno na ul. Złotej, obok SP3. Być może nie jest to rozwiązanie idealne, ale bez wątpienia aktywne przejścia są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych.

Koszt robót budowlanych – 451 tys. 38 zł
Pozyskane środki – 157 tys. 961 zł

Para przechodząca nocą przez aktywne przejście dla pieszych

Parking przy Przedszkolu Publicznym nr 1

Prace przy przebudowie parkingu przedszkola polegały na usunięciu starej asfaltowej nawierzchni, wykonaniu odwodnienia, ułożeniu nowej kostki i montażu oświetlenia.
Koszt robót budowlanych – 199 tys. zł

Parking przy przedszkolu, na drugim planie budynek Przedszkola Publicznego nr 1

Czyszczenie koryta rzeki Piławy

Pierwsze prace, polegające na na usuwaniu osadu nagromadzonego w dnie, samosiejek drzew i krzewów, przeprowadzono jesienią na czterech newralgicznych odcinkach (teren na wysokości ul. Żeromskiego, przy moście przy ul. Kościuszki, przy ujściu potoku Brzęczek, na wysokości ul. Kopernika i ujściu potoku Pieszyckiego, na wysokości ul. Brzegowej i Nowowiejskiej). W grudniu zrealizowano kolejny etap - na wysokości ul. Nowowiejskiej (200 m) i ul. Żeromskiego (250 m).

Koszt robót budowlanych - zadanie sfinansowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (121 tys. zł) przy udziale środków miasta, które wyniosły 20 tys. zł.

Koparka przy korycie rzeki Piławy

Plac zabaw dla psów i nowe ławki w parku osiedlowym

Ideą stworzenia placu zabaw dla psów było miejsce, w którym możemy aktywnie spędzać czas ze swoimi pupilami, bez obowiązkowych kagańców i smyczy. Stąd m.in. wysokie ogrodzenie otaczające teren o łącznej powierzchni prawie 2,5 tys. m2. Tunele, kładki i różnego rodzaju przeszkody wykonano z wykorzystaniem naturalnego terenu oraz elementów drewnianych i opon. Plac zabaw tworzy strefa wejściowa i dwie duże, oddzielone przestrzenie dla małych i większych psów. Korzystający z tego miejsca nie są zwolnieni z zasad bezpieczeństwa. W czasie realizacji tej inwestycji w całym parku wymieniono także wszystkie ławki. Zadanie zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego.

Koszt robót budowlanych (park dla psów) – 120 tys. 900 zł
Koszt robót budowlanych (wymiana ławek w parku) – 39 tys. 419 zł

Park miejski z wydzielonym terenem dla psów

Alejka w parku, na pierwszym planie nowa ławka

Wesoły skwer – pac zabaw i siłownia plenerowa
Mieszkańcy ul. Wesołej i jej okolic wykonali naprawdę świetną pracę, dzięki czemu zgłoszone przez nich do budżetu obywatelskiego zadanie znalazło się w gronie wybranych do realizacji. Oprócz urządzeń dla dzieci są tu także elementy do ćwiczeń na powietrzu.

Koszt robót budowlanych – 206 tys. zł

Plac zabaw i siłownia plenerowa przy ul. Wesołej

Złota przystań – przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców

Kolejne zadanie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Plac zabaw i elementy do ćwiczeń na powietrzu znajdują się w środku jednego z najstarszych dzierżoniowskich osiedli.

Koszt robót budowlanych – 262 tys. zł

Widok placu zabaw dla dzieci, ookoła bloki osiedlowe

Przebudowa Przedszkola Publicznego nr 2

Budynek przedszkola przeszedł wewnątrz kompleksowy remont. W ramach inwestycji obiekt dostosowano do przepisów zgodnych z obowiązującymi zasadami przeciwpożarowymi. Odnowione  wnętrza są jaśniejsze i bardziej przyjazne dla podopiecznych placówki.

Koszt robót budowlanych – 1 mln 382 tys. 127 zł

Odnowiona sala zabaw dla dzieci

Rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

Teren zielony pomiędzy ulicami Piastowską, Złotą i Świdnicką przeszedł gruntowną rewitalizację. Przebudowano i odnowiono główne i boczne aleje, zainstalowano nowe urządzenia małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne). Powstało także wygodne dojście z głównej alei do Krzyża Milenijnego. Park zyskał również nowe, LED-owe oświetlenie. Oprócz pielęgnacji istniejącej zieleni są także nowe nasadzenia w postaci specjalnych "kwater" dla kwiatów i krzewów.
Koszt robót budowlanych – 532 tys. 687 zł

ALejka w parku, na drugim planie mieszkaniec odpoczywający na ławce

Nowoczesny e-urząd w Dzierżoniowie

Zdobyte przez miasto zewnętrzne dofinansowanie umożliwiło przyspieszenie prac pozwalających na kompleksową obsługę klienta online. W urzędzie wykonano modernizację i rozbudowę sieci LAN, związane z jej instalacją prace remontowe, zakupiono dwa nowe serwery obsługujące systemy, na których pracuje urząd. Trwają jeszcze prace nad uruchomieniem Elektronicznego Biura Obsługi Interesantów, które umożliwi klientom pełny kontakt z urzędem, w tym prowadzenie i śledzenie swoich spraw online.

Koszt robót budowlanych – 587 tys. 645 zł
Pozyskane środki – 2 mln 521 tys. zł

Serwer internetowy

Rozbudowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym

Pierwsze takie miejsce pochówku powstało w 2019 roku po sugestiach mieszkańców. W 2020 roku kolumbarium rozbudowano o kolejne dwa moduły i zagospodarowano teren wokół.

Koszt robót budowlanych – 110 tys. zł

Cztery kolumbaria, na drugim planie kaplica cmentarza

Nowy dach Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa

Prace polegały na wymianie elementów konstrukcyjnych dachu, wzmocnieniu elementów drewnianych, montażu dachówki i elementów tytanowo-cynkowych wieżyczek, montażu nowych rynien i rur spustowych i wymianie instalacji odgromowej.

Koszt robót budowlanych – 479 tys. 971 zł

Budynek dzierżoniowskiego muzeum z zewnątrz

Przebudowa kina Zbyszek

We wcześniejszych latach wyremontowano dach kina, jest też nowa kotłownia gazowa, remont przeszły też garderoby. W 2020 roku wymieniono stolarkę okienną i wszystkie drzwi. Od 2016 do końca 2020 na wszystkie prace remontowo-modernizacyjne w kinie miasto przeznaczyło – 1 mln 300 tys. zł.  

Koszt robót budowlanych - 336 tys. zł

Duże witryny okienne widziane z wnętrza kina

Inwestycje w zieleń i czystsze powietrze

W ramach Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego na terenie dzierżoniowskiej podstrefy zasadzono 406 ukształtowanych, ponad dwumetrowych drzew (lipy drobnolistne Greenspire, lipy szerokolistne Zelzate, lipy krymskie, lipy holenderskie a także dęby, klony, grusze i topole włoskie). W ramach DBO posadzono też 9  dębów w parku. im. Buczyłki oraz 20 głogów przy ul. Batalionów Chłopskich. W rynku są już elementy nowe elementy małej architektury, w której wiosną i w kolejnych latach będą nowe nasadzenia.

Koszt nasadzenia drzew - 186 tys. 990 zł
Koszt małej architektury pod zieleń w rynku – 120 tys. zł

Ulica Świdnicka z pięknie obrośniętymi bluszczem latarniami

 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe