Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnie dni na złożenie IWA

Już niewiele dni zostało przedsiębiorcom do złożenia w ZUS dokumentu ZUS IWA z danymi potrzebnymi do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Taki obowiązek mają płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego, co najmniej 10 pracowników. Bezpłatny poradnik dostępny jest na stronie Zakładu. Dokumenty muszą trafić do ZUS do 1 lutego.
Ostatnie dni na złożenie IWA

Informacji do ZUS nie wysyłają wszystkie działające firmy.

- Taki obowiązek mają płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego, co najmniej 10 pracowników oraz spełnili dodatkowe warunki określone w przepisach – mówi Iwona Kowalska–Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Warto więc sprawdzić czy prowadząc firmę muszę też to zrobić – dodaje.

 

Informację ZUS IWA mają obowiązek złożyć płatnicy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  • byli zgłoszeni nieprzerwanie, jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od
    1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2021 r.,
  • w 2020r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • 31 grudnia 2020 r. byli wpisani do rejestru REGON.

 

W dokumencie ZUS IWA powinna znaleźć się informacja o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, liczbie poszkodowanych przy pracy ogółem, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Od treści tego dokumentu zależy wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie obowiązywać przez następny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.

 

Kto i jak ustala wysokość składki

Płatników, którzy przekazali do Zakładu informację ZUS IWA trzy razy z rzędu, czyli za trzy ostatnie lata kalendarzowe, w ustalaniu wysokości składki wypadkowej wyręczy ZUS. Informację o wyznaczonej składce ZUS prześle w stosownym zawiadomieniu do 20 kwietnia. Informację przedsiębiorcy mogą także znaleźć na PUE ZUS. Pozostali płatnicy samodzielnie zgodnie z ich PKD ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od stopnia ryzyka.  Dla płatników  zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

 

- Od 1 kwietnia 2021 roku zmieni się ponownie wysokość stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego, a  nowe wartości   stopy procentowej dla grup działalności znane będą w marcu 2021 r., będzie je można znaleźć na naszej stronie internetowej zus.pl – zapewnia Kowalska-Matis.

 

Jak IWA dostarczyć do ZUS?

Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie w jakiej przekazuje dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszeniowe i rozliczeniowe).Tak więc jeśli przedsiębiorca składa dokumenty drogą elektroniczną, to również ZUS IWA należy wysłać w takiej formie. Gdy przekazuje dokumenty w formie papierowej to IWA powinna być również złożona w formie papierowej. W przypadku przekazywania informacji ZUS IWA w formie przesyłki pocztowej, na kopercie powinien być umieszczony napis "ZUS IWA".

Poradnik dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował poradnik "Zasady składania i wypełniania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA" dostępny do pobrania w formacie PDF. Wszystkie poradniki dostępne na stronie ZUS są bezpłatne i nie wymagają rejestracji ani zakładania konta.

Poradnik jest tutaj: http://www.zus.pl/documents/10182/167567/poradnik_zus_iwa.pdf/a7780991-e2e8-45ce-8401-2e6983837a5f

Więcej informacji o formularzu ZUS IWA oraz ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe można uzyskać na stronie internetowej www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 1600 oraz w każdej placówce Zakładu.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama