Podsumowanie roku 2020 w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu

  • 05.01.2021, 13:34
  • Telewizja Sudecka
Podsumowanie roku 2020 w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu
2020 rok był niezwykle trudnym rokiem dla wszystkich, zwłaszcza dla teatru, który długo pozostawał w zamknięciu… Dla teatru obchodzącego swoje 75. urodziny bez możliwości świętowania… Pomimo tej niełatwej dla Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu sytuacji, udało mu się zrealizować:

• 2 premiery spektakli na żywo: „Żabcia i Ropuch” w reż. Marty Kwiek (7 marca) i „Akademia pana Kleksa” w reż. Karoliny Maciejaszek (12 września),

• 1 premierę spektaklu on-line: „Przyjaciel” w reż. Seweryna Mrożkiewicza (5 lipca),

• 1 performatywne czytanie on-line: „Prawdziwy przyjaciel” w reż. Seweryna Mrożkiewicza,

• 1 słuchowisko: „Kot detektyw” w reż. Filipa Niżyńskiego (podczas IV Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art! w Kielcach),

• 1 koncert piosenki aktorskiej on-line: „Do przyjaciela” w reż. Filipa Niżyńskiego,

• Lato w teatrze pn. „Poza horyzont” (wspólnie z Fundacją t:) dla dzieci w wieku 8–12 lat.

 

Ponadto spektakl „Akademia pana Kleksa” znalazł się w VI Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA.

 

Stęskniony za kontaktem z widzami, Teatr wielokrotnie zaznaczał swoją obecność w sieci poprzez:

udostępnianie spektakli z bieżącego repertuaru Teatru,

• prezentację kreatywnych zabaw i ćwiczeń z aktorami,

• prezentację wywiadów z aktorami i innymi twórcami,

udostępnianie ciekawych propozycji audiobooków oraz filmów dla dzieci i młodzieży,

• streamingi spektakli na żywo,

• publikację cyklu wspomnień, czyli ciekawostek z 75-lecia swej działalności.

 

W listopadzie wraz z Fundacją Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu rozpoczął realizację projektu pn. „Wałbrzyskie przedszkolaki – Akademia przedszkolaka” w formie warsztatów teatralnych dla dzieci w wieku 2,5–6 lat, odbywających się w przedszkolach do czerwca 2021.

 

W minionym roku zostały odwołane festiwale i przeglądy, na które Teatr został zaproszony, dlatego może pochwalić się jedynie Nagrodą Rady Miejskiej Wałbrzycha dla aktora Pawła Kuźmy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2019 rok.

 

W roku jubileuszowym 2020 powstała publikacja o Teatrze pt. „Wałbrzyska scena lalkowa” pod red. Marleny Jasińskiej-Denst, wydana przez Stowarzyszenie TE-ART w Wałbrzychu, dzięki dofinansowaniu Gminy Wałbrzych. W związku z sytuacją pandemiczną obchody 75-lecia Teatru zostały przesunięte na jesień 2021.

 

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu dziękuje swoim wiernym widzom za obecność, nawet w tych niesprzyjających okolicznościach, życząc lepszego 2021 roku i wielu spotkań na żywo w wałbrzyskich Lalkach.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe