WBICIE SZPADLA POD BUDOWĘ OGRODU EKOLOGICZNEGO W KRZYŻOWEJ

  • 04.12.2020, 11:22
  • Telewizja Sudecka
WBICIE SZPADLA POD BUDOWĘ OGRODU EKOLOGICZNEGO W KRZYŻOWEJ
Na przylegającym do ośrodka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego terenie, między fosą a rzeką Piławą, na razie jest szczere pole. Ale dziś, 3-go grudnia, zaczęło się to zmieniać. Rękami Zarządu Fundacji i koordynatora projektu wbity został pierwszy szpadel pod budowę ekologicznego ogrodu edukacyjnego, który będzie tu powstawał w nadchodzących miesiącach. Goście, którzy odwiedzą w przyszłym roku Krzyżową, będą mogli korzystać z nowej oferty i poznawać tajniki ekologicznej uprawy roślin - uprawy, która działa w zgodzie z naturą i opiera się w możliwie największym stopniu na wykorzystywaniu naturalnych procesów jako sprzymierzeńców w prowadzeniu ogrodu.

Podobnie jak większość przedsięwzięć fundacyjnych, także budowa ogrodu jest projektem międzynarodowym, realizowanym we współpracy z berlińską organizacją Slow Food Deutschland e.V., dzięki dofinansowaniu ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt - fundacji z siedzibą w Osnabrück, która od początku lat 90-tych wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. W ramach inwestycji przewidziane jest utworzenie części warzywnej, zielnika oraz sadu. Ponadto wśród malowniczo rosnących dębów powstanie tzw. ogród leśny - idealne miejsce na spacer oraz odpoczynek, zwłaszcza w upalne dni.

Ciekawostką jest fakt, że budowa ogrodu jest jednocześnie urzeczywistnieniem jednego z niezrealizowanych do tej pory zapisów statutowych Fundacji, mówiących o tym, że oprócz działalności na rzecz dialogu i porozumienia Fundacja „Krzyżowa” powinna w swojej działalności uwzględnić prowadzenie ekologicznego gospodarstwa, nawiązując w ten sposób do pierwotnej funkcji obiektu, w którym do roku 1990 funkcjonowało gospodarstwo rolne. Ogród w Krzyżowej będzie mógł się w ten sposób stać namiastką tego gospodarstwa, które wyobrażali sobie założyciele Fundacji na początku lat 90-tych.

Autor wizualizacji: TECLA Sp. z o. o.
 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe