II NOC Z BIOLOGIĄ W BIELAWSKIM LO

  • 04.12.2020, 10:00 (aktualizacja 04.12.2020, 10:04)
  • Telewizja Sudecka
II NOC Z BIOLOGIĄ W BIELAWSKIM LO
Zeszłoroczna, I edycja Bielawskiej Nocy z Biologią, pozostawiła po sobie niezatarte wrażenia. Ten jeden marcowy wieczór obfitował w tyle wydarzeń, że uczestnikom – uczniom bielawskiego liceum oraz innych szkół z terenu powiatu dzierżoniowskiego - trudno było wybrać właściwe zajęcia z natłoku różnorodnych propozycji : warsztatów , prezentacji i wykładów.

Możliwość oglądania i dotykania eksponatów pochodzących z wykopalisk, badania laboratoryjne czy chociażby pogawędka ze studentem lub doktorantem Uniwersytetu Wrocławskiego dla wielu zainteresowanych była nie lada gratką. Podobnie miało być w tym roku. Niestety, pandemia wymusiła na organizatorach wykorzystanie jedynej , możliwej formy działania- spotkań on- line , a tym samym ograniczyła zasięg projektu do uczniów i nauczycieli bielawskiego liceum. Mimo tych utrudnień, II edycję można zaliczyć do udanych.

Podobnie jak w poprzednim roku, pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla młodzieży szereg interesujących prelekcji, m.in. z dziedziny paleontologii, paleozoologii i antropogenezy. Zapoczątkowało je, we wtorek 24 listopada, inauguracyjne wystąpienie prof. Krzysztofa Stefaniaka. Następnie, dr hab. Adrian Maciaszek , podczas swojego wykładu pt. „Krwawy sudecki gon” , przeniósł słuchaczy w czasy plejstocenu, kiedy na terenie Sudetów żyli przodkowie współczesnych psów i ich krewniacy: wilki, hieny i lisy. „Dziwne drogi czyli etapy zasiedlenia i ewolucja człowiekowatych poza Afryką” to temat wykładu prof. dra hab. Krzysztofa Stefaniaka .

Interesująca prelekcja, bogato ilustrowana slajdami, wyjaśniła uczniom zawiłości powstawania gatunku Homo sapiens sapiens . Wykładowca z właściwym sobie poczuciem humoru wytłumaczył, dlaczego współczesny człowiek ma problemy z kręgosłupem i odpowiedział na pytanie, czy jesteśmy dobrze przystosowani do dwunożności. Weganom z pewnością nie spodobało się twierdzenie, że zmiana diety naszych przodków z roślinnej na mięsną spowodowała u nich rozwój mózgu, a w konsekwencji - rozpęd ewolucji. Kolejny, interesujący wykład dr Urszuli Ratajczak pt. „ Jak powstają skamieniałości? - o procesie fosylizacji słów kilka” odbył się w środę . Uczniowie obejrzeli na slajdach, jak powstają skamieniałości oraz dowiedzieli się, że proces odtworzenia dinozaurów z kropli krwi zatopionej w bursztynie w „Parku Jurajskim” to wynik nieskrępowanej wyobraźni reżysera, niestety niemożliwy w rzeczywistości.

Tytuł projektu jest w tym roku jest mylący. To już nie Noc , a tydzień z biologią. Na uczestników projektu czeka jeszcze kilka wydarzeń, m.in. wykład dra Oleksandra Kovalchuka „Ryby współczesne i kopalne”. Na zakończenie, już poza grafikiem. odbędzie się prelekcja prof. dra hab. Krzysztofa Stefaniaka „Globalne ocieplenie - prawda czy fałsz?”. Pan profesor jest absolwentem bielawskiego LO i zawsze podkreśla, że „Gdyby nie nauka w naszym LO nie byłbym tu, gdzie jestem obecnie."

Zadowoleni ze współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Bielawie naukowcy proponują następne spotkania. Zapowiedzieli kolejne wizyty i zaprosili młodzież na wykopaliska i , jeśli tylko będzie to możliwe, z pewnością z tego zaproszenia skorzystają wszyscy zainteresowani.

Czy godziny spędzone na wykładach przed komputerem nie były zmarnowane? Z pewnością nie, bo każdy z uczniów znalazł coś dla siebie.
- „Dzisiejszy wykład był naprawdę ciekawy. Temat ewolucji bardzo mnie interesuje , a pan wykładowca bardzo ciekawie opowiadał i przedstawiał poszczególne slajdy. Najbardziej zainteresowała mnie ewolucja czaszek człowieka od Australopiteka aż do Homo Sapiens oraz wygląd Oreopithecusa bambolii”- zapewnia Bartek z 2 klasy.

-„ Bardzo podobał mi się wykład. To, z jaką pasją profesor Krzysztof Stefaniak wypowiadał się na temat człowieka pierwotnego sprawiało, że chciało się go słuchać. Jeżeli byłaby możliwość , wykład mógłby trwać dłużej.”- mówi Julia z kl.2
- „Temat wykładu prof. dra hab. Krzysztofa Stefaniaka: „Dziwne drogi, czyli etapy zasiedlenia i ewolucja człowiekowatych poza Afryką” zachwycił mnie swoją retoryką wypowiedzi. Wykład profesora, moim zdaniem, jest jednym z najciekawszych tematów z dziedziny biologii, z jakimi do tej pory miałam styczność. Doktor Stefaniak swoją prezentacją potwierdził moją dotychczasową wiedzę i przemyślenia w tej dziedzinie ” – twierdzi Zuzanna, również uczennica 2 klasy.

Projekt pod hasłem „Kreatywność i nauka – każdy uczeń tego szuka”, dzięki któremu spotkania z naukowcami były możliwe, powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska, a współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Oprac:. Edyta Paluch

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe