DOLNY ŚLĄSK JAKO LITERACKA MAPA. PODRÓŻE PO EKRANIE

  • 17.11.2020, 10:24 (aktualizacja 17.11.2020, 10:30)
  • Telewizja Sudecka
DOLNY ŚLĄSK JAKO LITERACKA MAPA. PODRÓŻE PO EKRANIE
Prozaik Henryk Waniek pisał kiedyś, że Dolny Śląsk to niewyczerpane źródło tematów: wystarczy wziąć mapę regionu i wycelować gdzieś ołówkiem, na chybił trafił. Zawsze znajdziemy jakiś frapujący wątek do opowiedzenia - zwłaszcza pod względem literatury. Dlatego w ramach projektu Dolny Śląsk jako literacka mapa. Podróże po ekranie powstały 4 internetowe, literackie szlaki kulturowe, w którym odbija się topografia regionu utrwalona w różnych książkach. Od Zawidowa czy Nowej Rudy po Ligotę Małą, od Głogowa po Bielawę i Bystrzyce Kłodzką, od Sokołowska czy Świdnicę po Lubin. Szlak Olgi Tokarczuk, Dwóch Krajewskich (Andrzeja i Marka), ale też przekrojowe Szlaki poezji i prozy dolnośląskiej: to zaproszenie do wirtualnego spaceru okiem i palcem po ekranie. I zachęta, aby na różne dolnośląskie miejsca (miasta, tereny wiejskie, punkty krajobrazowe, obiekty architektoniczne) spojrzeć zupełnie inaczej.

Dziesiątki twórców, ponad 200 lokalizacji umieszczonych na mapach regionu, nazwiska tak znane, jak Tadeusz Różewicz, Rafał Wojaczek, Joanna Bator, Michał Witkowski, ale też autorzy zapomniani (np. Zyta Oryszyn, Anna Kowalska) czy niszowi (m.in. Maciej Bobula, Ilona Witkowska). Realizatorzy projektu przyglądają się miejscom opisanym przez klasycznych i zupełnie współczesnych, często nieznanych pisarzy, a także rzadko prezentowanym lokalizacjom, które mają swoją literacką historię lub tropy zapisane w książkach.

 

Projekt uzupełnia wspaniały, niezwykle cenny, ponad 70-stronicowy przekrojowy esej Rafała Różewicza, który możliwie szeroko prezentuje tropy dolnośląskie w tekstach poetyckich i prozatorskich, omawiając setki nazwisk. Za ilustracją tekstów i podobizny dolnośląskich pisarzy stoi wrocławska, ceniona graficzka Gosia Kulik. Całość uzupełniają filmy z dolnośląskimi pisarzami, którzy ujawniają różne historie, tropy zawarte w swoich tekstach, anegdoty.

 

Realizatorzy projektu zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska do przesyłania zdjęć albo osobistych historii dotyczących miejsc, które mają swoją literacką historię.

 

Projekt skierowany jest zarówno do mieszkańców regionu, jak i mieszkańców innych części Polski, w tym turystów szukających niekonwencjonalnych propozycji na odkrywanie regionu. Opracowany zasób może być przydatnym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli i wykładowców akademickich czy przewodników miejskich.

 

Linki:

Szlak Olgi Tokarczuk: http://dolnoslaskosc.pl/szlak-olgi-tokarczuk-kotlina-klodzka-,1844.html

Szlak Andrzeja Krajewskiego: http://dolnoslaskosc.pl/szlak-andrzeja-krajewskiego,1847.html

Szlak Marka Krajewskiego: http://dolnoslaskosc.pl/szlak-marka-krajewskiego,1843.html

Szlak prozy dolnośląskiej: http://dolnoslaskosc.pl/szlak-prozy-dolnoslaskiej,1850.html

Szlak poezji dolnośląskiej: http://dolnoslaskosc.pl/szlak-poezji-dolnoslaskiej,1849.html

Esej Rafała Różewicza o literaturze dolnośląskiej: http://dolnoslaskosc.pl/rafal-rozewicz-ludzie-stad-dolny-slask-w-poezji-i-prozie-mieszkancow-po-1945-roku,1848.html

Filmy: http://dolnoslaskosc.pl/filmy,1842.html


 

Facebook: Dolnośląskie szlaki kulturowe
www: dolnośląskość.pl
tel.: 6669518-23
@:
[email protected]

 

Realizacja projektu: Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe