TWIERDZA LEGEND CORAZ BLIŻEJ

  • 01.10.2020, 12:33
  • Jarosław Wrona
TWIERDZA LEGEND CORAZ BLIŻEJ
Największa górska twierdza w Europie i najbardziej tajemnicze opowieści i baśnie. Od 3 do 4 października 2020 r. Srebrna Góra na Dolnym Śląsku stanie się stolicą legend. Twierdza Legend to pierwszy taki festiwal, podczas którego będzie można nie tylko stanąć oko w oko z legendarnymi postaciami, posłuchać historii o rozbójnikach, walecznych rycerzach, ukrytych skarbach oraz duchach, ale również poznać przekrojową historię powstawania legend i miejsc z nimi związanych.

Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Każdy, kto się tu urodził, żyje w cieniu atmosferze tajemniczości, przecież to u nas ukrywane były Złote Pociągi, my mamy najwięcej zamków i pałaców w Polsce, w każdym z nich zaś straszy biała dama, rycerz bez głowy albo jakiś występny książę, Karkonosze mają swoje opowieści o Liczyrzepie, w licznych podziemiach czyhają zagubieni przed wiekami górnicy lub poszukiwacze. Postanowiliśmy pozbierać te wszystkie historie i pokazać je podczas jednej imprezy w Twierdzy Srebrna Góra – mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, której fundacja Projekt Historia organizuje wraz z Twierdzą Srebrna Góra jesienny festiwal.

Sama twierdza, która góruje nad Srebrną Górą również ma mnóstwo legend. Wzniesiona w XVIII, uchodziła za nigdy niezdobytą. Donżon – jej serce – to największy tego typu obiekt w Europie, składa się z czterech połączonych kurtynami wież o średnicy sześćdziesięciu metrów każda i murów o dwunastometrowej grubości. – Podobno na terenie naszej twierdzy ukryty jest talar Fryderyka Wielkiego. Kiedy władca dowiedział się, że sama budowa studni w twierdzy miała kosztować 999999 talarów, dorzucił jeden dla równego rachunku i wiele osób wierzy, że kiedyś odnajdzie tę monetę – tłumaczy Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra. Z samymi studniami, których głębokość przekracza sześćdziesiąt metrów (najgłębsza liczy osiemdziesiąt cztery metry) również wiążą się niezwykle barwne historie. Warto je przypominać.

Twierdza Legend to dwa dni spotkań z pisarzami, autorami baśni i przewodnikami, a także zabawy dla dzieci i dorosłych. W programie m.in. spektakle teatru kukiełkowego, spotkania z sokolnikiem, czarodziejką, płukanie złota oraz poszukiwania skarbów dla najmłodszych. Od niedawna w twierdzy można pożyczyć wykrywacz metalu i spróbować swoich sił eksploratorskich w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. W czasie festiwalu w zakamarkach twierdzy dodatkowo ukryte zostaną drobne „skarby”, których pomogą szukać członkowie grupy poszukiwawczej Hunter z Polkowic. Kantyna Polowa „Na tyłach” zaprezentuje ogromny tort w kształcie twierdzy, zaś zaproszeni goście z różnych zakątków Dolnego Śląska będą opowiadać legendy z ich stron. Swoją obecnością zapowiedzieli goście z Kopalni Złota w Złotym Stoku, Twierdzy Kłodzko, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego z Ziębic, Karkonoskie Tajemnice oraz księżniczka Małgorzata z zamku Grodno. Dodatkową atrakcją będą spotkania dla dzieci i dla dorosłych ze znanymi autorami. Joanna Lamparska, autorka książek o tajemnicach, zamkach i podziemiach opowie skarbach ukrytych na Dolnym Śląsku, Tomasz Duszyński, pisarz zabierze nas śladem rozbójników i wyjaśni, co zainspirowało braci Grimm. Ludmiła Gajda z Wieży Książęcej w Siedlęcinie wyjaśni skąd na Dolnym Śląsku wziął się król Artur i jego Rycerze Okrągłego Stołu.

Organizatorami Twierdzy Legend są Twierdza Srebrna Góra i Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”. Patronatem honorowym festiwal objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Nagrody ufundowały Militaria.pl

Szczegółowy program:

3 PAŹDZIERNIKA | SOBOTA

SALA MULTIMEDIALNA (DONJON)
godz. 11.00-12.00 Ludmiła Gajda – Camelot nad Bobrem, czyli legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku
godz. 14.00-15.00 Joanna Lamparska – Co straszy w dolnośląskich zamkach – prawdziwe historie o nawiedzonych zabytkach i ich skarbach
godz. 15.00-16.00 Tomasz Duszyński – Szlakiem rozbójników. Legendy braci Czirn z cyklu Legendy ziemi strzelińskiej
godz. 17.00-18.00 Gracjan Kielijański – Liczyrzepa – imigrant czy tubylec

DZIEDZINIEC DONJONU
Pokaz sokolnika
godz. 10.30-11.00 | 13.00-13.30 | 15.00-15.30 | 17.30-18.00
Opowieści legend przy ognisku
godz. 11.00-11.45 Leszek i Romana Majewscy – Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej
godz. 13.30-14.00 Kasia Paczyńska – Opowieści o Duchu Gór
godz. 15.30-16.15 Emilia Pawnuk – Opowieści Srebrnogórskie
godz. 17.30-18.00 Gracjan Kielijański – Legendy Karkonoszy i nie tylko

ZBROJOWNIA (DONJON)
TEATR LALEK – Przygody Janka i Dziadka Mroza
godz. 12.00-12.40 | 14.10-14.50 | 16.30-17.10

4 PAŹDZIERNIKA | NIEDZIELA

SALA MULTIMEDIALNA (DONJON)
godz. 11.00-12.00 Ludmiła Gajda – „Camelot nad Bobrem, czyli legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku”
godz. 12.00-13.00 Tomasz Duszyński – „Poszukiwacze zapomnianej legendy z cyklu Legendy ziemi strzelińskiej”
godz. 13.00-14.00 Joanna Lamparska – „Tajemnice ukrytych skarbów, czyli śladem dolnośląskich depozytów”
godz. 15.00-16.00 Tomasz Mazur i Tadeusz Kandefer – „Góry Stołowe – Kraina zrodzona z morza – Park Narodowy Gór Stołowych”

DZIEDZINIEC DONJONU
Pokaz sokolnika
godz. 10.30-11.00 | 13.00-13.30 | 15.00-15.30 | 17.10-19.00
Opowieści legend przy ognisku
godz. 11.00-11.45 Dorota Tomkiewicz – Sekret Valeski. Epicko i dramatycznie o bohaterach Twierdzy Kłodzko
godz. 13.00-13.30 Tomasz Mazur i Tadeusz Kanfender – Karkonoskie Legendy
godz. 15.30-16.15 Jarosław Żurawski – Legendy Ziębickie
godz. 17.00-19.00 Ania Motyka – Opowieść m.in. o siostrach zamienionych w sowy

ZBROJOWNIA (DONJON)
TEATR LALEK – Przygody Janka i Dziadka Mroza
godz. 12.00-12.40 | 14.10-14.50 | 16.30-17.10

PONADTO
Drużynowe zawody Laser Tag, w których zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny prowadzą walkę w symulującym ruiny labiryncie przy użyciu broni laserowej (BASTION)
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – konkursy, fotobudka z rezkwizytami, koło fortuny, promocja Wrocławia (BASTION)
Wioska Słowiańska (sobota)
godz. 11.00 – Świat przyrody u Słowian. O niezwykłym świecie zwierząt żyjących w lasach i na polach, używając starej mowy przodków, opowie Wszechbora
godz. 12.00 Świat słowiańskich ziół. Opowie o nim zielarka Inna. Pokaże zastosowanie w lecznictwie, w barwiarstwie, życiu codziennym. ugotuje średniowieczną zupę dla Drużyny Ślęgu
godz. 13.00 Stanowisko Łucznicze i spotkanie z wojem Bolesława Chrobrego
godz. 14.00 Warsztat pracy w skórze. Drużyna Ślęgu zaprasza do wykonania pamiątki ze skóry, z motywem ślężańskim i nie tylko
godz. 16.00 Kącik małego przyrodnika
Kantyna Polowa „Na tyłach” Grochówka i kawa wojskowa, tort w kształcie Twierdzy Srebrna Góra

Trasa zwiedzania:
Na trasie zwiedzania czekają na Państwa liczne atrakcje:
Czarodziejka Dagmara
Każdy jest Indianą Jonesem
Legendy Karkonoskie
Regiment z Twierdzy Srebrna Góra
Płukanie złota
Ludmiła Waleska – legendy o czeskiej księżniczce
Ziębicka muzealna skrzynia zagadek

Jarosław Wrona

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe