ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO ROCZNICE WYDARZEŃ LIPCOWYCH SPRZED 40 LAT W DUSZNICKICH ZAKŁADACH ELEKTROTECHNIKI MOTORYZACYJNEJ

  • 29.07.2020, 17:15
  • Telewizja Sudecka
ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO ROCZNICE WYDARZEŃ LIPCOWYCH SPRZED 40 LAT W DUSZNICKICH ZAKŁADACH ELEKTROTECHNIKI MOTORYZACYJNEJ
Duszniki-Zdrój to piękne uzdrowiskowe miasto, które jest znane również z tego, że 40 lat temu - 24 lipca 1980 roku w obecnych Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (wtedy POLMO-ZEM), wybuchł pierwszy w Polsce strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej.

Strajk ten był spowodowany m.in. wprowadzeniem podwyżek cen żywności. Do protestu zaczęły przyłączać się również inne zakłady na Ziemi Kłodzkiej. Niedługo po tych wydarzeniach w sierpniu 1980 roku strajkowały również zakłady w całym kraju.

Najbardziej znanym z tego okresu był ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej, który w efekcie doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Z pewnością również wydarzenia w dusznickim ZEM, przyczyniły się do powstania fali nadchodzących zmian w naszym kraju.

To co wtedy się działo, znakomicie pamięta również obecny współwłaściciel firmy a zarazem Przewodniczący Rady Nadzorczej ZEM - Piotr Parzyński, który brał wtedy czynny udział w strajku i w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział :

Cyt.: „ …dzięki inicjatywie IPN, w którą aktywnie włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, pewnie już nigdy w sposób oficjalny nie rozmawialiśmy o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej…

Dlatego, jest nam tym bardziej miło, że możemy uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, a ja osobiście jako ich uczestnik cieszę się, że doczekałem dnia, kiedy załoga ZEM została doceniona przez zorganizowanie oficjalnej uroczystości państwowej. Dziękuję za to wszystkim organizatorom tej uroczystości w imieniu byłych i obecnych pracowników ZEM….”

Pomnik przy bramie ZEM-u powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach-Zdroju oraz Miasta Duszniki-Zdrój.

W uroczystości udział brali zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz uczestnicy tamtych wydarzeń. W imieniu Michała Dworczyka - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystąpiła Radna Powiatu Kłodzkiego - Krystyna Śliwińska.

W trakcie uhonorowany został za szczególny wkład znany działacz Solidarnościowy z Dusznik-Zdroju współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) - Stanisław Wesołowski.

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe