KONIUNKCJA KSIĘŻYCA Z WENUS (28.03.2020)

  • 26.03.2020, 20:24 (aktualizacja 26.03.2020, 21:51)
  • Krzysztof Bachiński
KONIUNKCJA KSIĘŻYCA Z WENUS (28.03.2020)
Przełom marca i kwietnia to nieprzerwane atrakcje dla miłośników astronomii. Wszystko będziemy mogli obserwować gołym okiem nad południowo-zachodniej części nieba zaraz po zachodzie słońca. 28 marca młody Księżyc spotka się z bardzo jasną Wenus, która jednocześnie zmierzać będzie ku Plejadom. W tej słynnej gromadzie otwartej gwiazd najjaśniejsza z planet dosłownie zanurzy się 3 kwietnia przynosząc nam jedno z najpiękniejszych zjawisk w 2020 roku. 29 marca nasz satelita odwiedzi Aldebarana, jednocześnie Wenus i Plejady staną się widoczne razem w polu widzenia lornetek.

Cienki sierp Księżyca na wiosennym wieczornym niebie ujawni najdoskonalej widoczne w roku - światło popielate jakim świeci ciemna strona księżyca, a możliwość zarejestrowania tego fenomenu wraz z najjaśniejszą planetą Układu Słonecznego i pobliską gromadą Plejad na złotawo-granatowym ciemniejącym dopiero niebie przełoży się na widok, który zachwyci każdego, nawet przypadkowego przechodnia bez sprzętu optycznego. Do sfotografowania zjawiska tym bardziej nie trzeba chyba zachęcać. Fotografować można komórką czy lustrzanką z dużym powiększeniem. W kadrze warto uchwycić fragmenty krajobrazu specyficzny dla miejsca, w którym się znajdujemy. Mogą to być nasze góry, specyficzna architektura czy tylko drzewo itp. Jak będą wyglądały nasze zdjęcia możemy zobaczyć już dziś. Przy zachodzie słońca na niebie jest już bardzo widoczna Wenus (jasny punkt) w miejscu gdzie wszystko będzie się rozgrywało w następnych dniach.

 

 

Poza wizualizacją wideo dodatkowe szczegóły dla obserwatorów dotyczące tych i innych nadchodzących zjawisk dostępne w marcowym wydaniu "Nieba nad nami" u źródła  pod adresem http://www.polskiastrobloger.pl/

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe