ODRADZAJĄCE SIĘ WSIE? NOWE PROCESY SPOŁECZNO-GOSPODARCZE NA ZIEMI KŁODZKIEJ

  • 17.02.2020, 14:55
  • Telewizja Sudecka
ODRADZAJĄCE SIĘ WSIE? NOWE PROCESY SPOŁECZNO-GOSPODARCZE NA ZIEMI KŁODZKIEJ
Ziemia kłodzka jest obszarem, gdzie ubytek ludności – postępujący już od końca XIX w. – jest największy w Sudetach. Przemierzając ten region w latach 90. XX w. można było natknąć się na wiele opuszczonych gospodarstw i ruin budynków, porzucone pola uprawne zarastały lasami, a po licznych dawniej fabrykach i zakładach rzemieślniczych pozostały tylko fragmenty zawalonych ścian lub podmurówki. Niektóre wsie wyludniły się całkowicie.

Odbywając taką podróż dzisiaj, ujrzymy odmienny krajobraz. Na obszarze niektórych wyludnionych wsi pojawiły się nowe domy, a stare są remontowane i modernizowane. Do niedawno powstałych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych przyjeżdżają turyści, zarastające łąki ponownie są koszone, a na stokach można zobaczyć pasące się bydło albo narciarzy, korzystających z nowoczesnych wyciągów i tras. W niektórych wsiach przybyło nie tylko mieszkańców, ale i chęci, by otworzyć nową działalność gospodarczą lub zrzeszać się w lokalnych organizacjach i wspólnie działać na rzecz swojej małej ojczyzny. Te zupełnie nowe procesy społeczne i gospodarcze wyraźnie zaznaczają się w lokalnym ożywieniu zamarłych w przeszłości terenów wiejskich.

Czy możemy więc powiedzieć, że te wsie się odradzają? Na to pytanie poszukujemy odpowiedzi w naszych badaniach.

Odradzanie się wsi może przybrać różną postać:

  • demograficzną (m.in. napływ nowych mieszkańców),
  • ekonomiczną (np. nowe działalności gospodarcze, niezwiązane z rolnictwem, w tym rozwój usług turystycznych),
  • społeczną (kształtowanie się nowych relacji między ludźmi)
  • przestrzenną (zmiany krajobrazu w efekcie zmian użytkowania ziemi i rozwoju nowej zabudowy).

Nad poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie pracuje zespół złożony z ekspertów różnych dziedzin nauki (geografii człowieka, socjologii przestrzeni, ekologii krajobrazu, gospodarki przestrzennej). Ale do uzyskania pełnego zrozumienia obserwowanych procesów potrzebujemy rozmów z mieszkańcami regionu oraz ich wiedzy i postrzegania codziennego życia oraz przemian, które nastąpiły w ostatnich latach.

Dlatego zapraszamy do aktywnego włączenia się do tworzenia tej strony wspólnie z nami i dzielenia się spostrzeżeniami o odradzaniu się (lub jego braku) wsi na ziemi kłodzkiej. Zapraszamy do współpracy zarówno mieszkańców, stałych bywalców, turystów i sympatyków ziemi kłodzkiej. Swoją opinię można wyrazić albo poprzez wpisanie komentarza w zakładce WSIE albo poprzez bezpośredni kontakt z nami (mailowy lub telefoniczny w zakładce kontakt)

Zapraszamy do wspólnego budowania wiedzy o współczesnych przemianach i procesach, jakie zachodzą na Ziemi kłodzkiej oraz wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie wsie w tym regionie odradzają się, a jeśli tak – to w jaki sposób i dlaczego.

Szczegółowy opis projektu znajduje się w zakładce o projekcie.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe