SZOPKI KRAKOWSKIE W DZIERŻONIOWIE

  • 03.12.2019, 08:18
  • Telewizja Sudecka
SZOPKI KRAKOWSKIE W DZIERŻONIOWIE
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy SZOPKI KRAKOWSKIE, który odbędzie się w środę 11 grudnia 2019 r. o godzinie 17:00 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, przy ul. Świdnickiej 30.

Wystawa prezentuje wybór piętnastu szopek krakowskich ze zbiorów Muzeum Krakowa, które w 2018 r. zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Eksponaty tej rangi gościć będą w Dzierżoniowie po raz pierwszy. Wśród nich znajdują się miniaturowe budowle, które brały udział w konkursach szopkarskich głównie w latach 80. i 90. XX wieku, zajmując w nich czołowe miejsca. Prezentowane eksponaty to szeroki przekrój kategorii, od szopek małych, przez średnie do dużych, z których największa, mierząca 160 cm, zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii w 1988 r. Najstarsze z prezentowanych w Muzeum Dzierżoniowa szopek wywodzą się z roku 1984, najmłodsza natomiast pochodzi z czasów nam współczesnych. Została wykonana bowiem w roku 2006 i uzyskała wyróżnienie w kategorii szopek średnich.

Tradycja szopkarska w Krakowie sięga XIX w., kiedy to w zimowym, „martwym” sezonie budowlanym cieśle i murarze zaczęli wykonywać miniaturowe makiety budynków krakowskich, które miały ubogacać jasełka. Po 1918 r. nie udało się już wskrzesić tradycji jasełek, dopiero w 1937 r. ogłoszono w Krakowie pierwszy konkurs na najpiękniejsze szopki. Po II wojnie światowej zaczęto gromadzić i wystawiać różnorodne oraz misterne dzieła szopkarzy.

O historii i tradycjach szopkarskich Krakowa będzie się można dowiedzieć więcej już podczas inauguracji wystawy. Szopki krakowskie w dzierżoniowskim Muzeum gościć będą do 31 stycznia 2019 r. Zapraszamy!
 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe