Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

JUBILEUSZ 10-LECIA ZESPOŁU” WIOLINEK”

W sobotę, 26 października Zespół „Wiolinek” obchodził jubileusz 10- lecia istnienia, który odbył się w Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie. Uroczystość urodzinowa zgromadziła wielu gości, fanów i sympatyków zespołu, na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Bardo Krzysztofem Żegańskim, Starostą Powiatu Ząbkowickiego Romanem Festerem, Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Strzelec oraz księdzem proboszczem o. Mirosławem Grakowiczem. Życzeniom i gratulacjom nie było końca, ale dziesięcioletni dorobek „Wiolinka” jest niezwykle imponujący, stąd tak duża ilość pozytywnych życzeń na przyszłość.
JUBILEUSZ 10-LECIA ZESPOŁU” WIOLINEK”

Jak przystało na urodziny zespołu, wieczór pełen był wielu akcentów muzycznych, które pod okiem prowadzącej Ani Bartkiewicz- Czaja przygotowane zostały specjalnie na tę okazję. Liczne występy, wspomnienia w postaci zdjęć i nagrań towarzyszyły wszystkim do późnego wieczoru.

Zespół liczy obecnie ponad 40 osób, a relacje Jego członków są bardzo rodzinne! To wszystko przełożyło się na wspaniałą atmosferę sobotniego wieczoru.

Gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

 

 

 

KRÓTKA HISTORIA ZESPOŁU „WIOLINEK”

Zespół WIOLINEK, aktualnie funkcjonujący przy Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie, powstał w marcu 2009 roku. Jest to zespół wielopokoleniowy, który w swoim repertuarze ma szeroką gamę pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych, chóralnych oraz piosenki rozrywkowe. Przez 10 lat działalności zespołu przewinęło się przezeń około 80 osób, a licząc obecny skład – to około 120 osób.

W połowie 2017 r. część wykonawców odeszła z zespołu „Wiolinek” i utworzyła grupę o nazwie „Przełomiacy”.
Zespół miał okazje trzykrotnie występować na scenie Opery Wrocławskiej podczas trzech edycji Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, gdzie spotkał się z uznaniem i wysoką oceną poziomu artystycznego. Z repertuarem ludowym zespół występował również kilkakrotnie w Czechach, w Wojsławicach podczas przeglądu zespołów folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia , w Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych,

a także w wielu pobliskich miejscowościach.

Poza tym grupa swym śpiewem wzbogaca różnorodne uroczystości okolicznościowe na terenie gminy Bardo, że wymienię przykładowo : Dzień Sybiraka, Dzień Seniora, rocznice zsyłki na Sybir, Dzień Kobiet, Orszak Trzech Króli… Zespół występował z koncertami kolęd m. in. w Bardzie, w Brzeźnicy, w Wambierzycach, podczas prezentacji stołów wigilijnych we Wrocławiu, w Ciepłowodach, w Stoszowicach, w Kłodzku i w Świdnicy. Koncerty patriotyczne m.in. w: Złotym Stoku, Niemczy, Radkowie, Stoszowicach. Koncerty wielkopostne oraz redemptorystowska, śpiewana droga krzyżowa pt. „Ślad losu”, wybrzmiały w kościołach Ząbkowic Śląskich, Kudowy, Dusznik, Wambierzyc, Głogowa, w Brzeźnicy oraz tradycyjnie co roku w bardzkiej bazylice.
Zespół wielokrotnie brał udział w akcjach charytatywnych występując m.in. w Henrykowie, Polanicy, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich.
W repertuarze zespołu znajdują się również pieśni ślubne, które stanowiły oprawę zaślubin m.in. kierowniczki zespołu oraz osób występujących w grupie – Alicji Rogowskiej, Alicji Haber, Joanny Manowity i Moniki Ilczyszyn. Juz niebawem również na ślubie Natalii Kargol.
Zespół Wiolinek współpracował również z Marzeną Łukasik oraz Beatą i Dariuszem Szewczykami podczas różnych projektów teatralnych m.in. ”Pan tu nie stał” wystawianym kilka razy w Bardzie, ale również w Dusznikach; w projekcie „Marcowe migdały raz jeszcze”, przedstawieniu „Zakochani są wśród nas” , „W Betlejem przy drodze…”, „Bardo. Szopka” czy andrzejkowym wieczorze pidżamowym.
Współpraca ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, koło Ząbkowice Śląskie i biblioteką w Brzeźnicy zaowocowała parokrotnym wystawieniem „Rzepki” J. Tuwima oraz parodii „Wesela” Wyspiańskiego podczas zorganizowanych przez zespół Andrzejek w 2017 roku. Były również występy podczas Narodowego Czytania i Tygodnia Bibliotek.
Przez kilka lat „Wiolinek” uczestniczył w organizowanych przez Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” koncertach tematycznych w Ząbkowicach.
Programy słowno – muzyczne grupy były kilkakrotnie transmitowane przez Tv Trwam oraz Radio Maryja.
W listopadzie 2012 roku, najmłodsi reprezentanci zespołu „Wiolinek” zdobyli II miejsce podczas III Przeglądu Piosenki Filmowej i Musicalowej we Wrocławiu. W czerwcu 2013 roku zespół, już w pełnym składzie, wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Letohradzie.

Wiolinek brał udział we wrocławskich eliminacjach do Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W styczniu 2017 roku „Wiolinek” zajął I miejsce podczas I Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku a rok później lokatę tę obronił. W styczniu bieżącego roku Mały Wiolinek zajął II miejsce podczas III Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku w kategorii zespołów śpiewaczych, a grupa dorosłych I miejsce w kategorii chórów.
W listopadzie 2018 roku zespół zajął II miejsce podczas III Przeglądu piosnki patriotycznej ”Tu jest moje miejsce” odbywającego się w Stoszowicach, a w czerwcu bieżącego roku brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, co było dla członków zespołu ogromnym przeżyciem z jednej strony, a z drugiej cennym doświadczeniem i muzycznym ucztą duchową.
Dla grupy „Wiolinek” charakterystyczne od lat jest przygotowywanie opraw muzycznych mszy św. w bazylice w Bardzie podczas uroczystości kościelnych i państwowych.
Od paru lat w repertuarze zespołu znajdują się piosenki rozrywkowe z lat 60, 70, 80-tych, co przydaje grupie ogromnego poklasku. Taki repertuar prezentowaliśmy m.in. podczas targów senioralnych, Targów Junior – Senior oraz Targów Ogrodniczych w Kłodzku, podczas „Pożegnania lata z Marianną Orańską” w Kamieńcu Ząbkowickim, podczas dożynek w Suszce, na terenie gminy Bardo oraz podczas Dni Zielonej Góry we wrześniu tego roku.

W 2017 r. „Wiolinek” zorganizował w Brzeźnicy zabawę sylwestrową. Dochód z niej został przeznaczony za zakup nowych strojów, garderoby zarówno dla dorosłych, jak dzieci występujących w grupie.
Bardziej szczegółowe informacje znajdą państwo w prezentacji wyświetlonej za chwilę, na wystawionych dyplomach oraz w przygotowanych przez Jadzię Rogowską kronikach.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama