GMINA BIELAWA JEST DŁUŻNA WSPÓLNOTOM MIESZKANIOWYM PONAD 2 MLN ZŁ!

  • 26.10.2019, 14:24 (aktualizacja 26.10.2019, 14:25)
  • Telewizja Sudecka
GMINA BIELAWA JEST DŁUŻNA WSPÓLNOTOM MIESZKANIOWYM PONAD 2 MLN ZŁ!
Gminę Bielawa, jako współwłaściciela nieruchomości we wspólnotach mieszkaniowych, obowiązuje ustawa o własności lokali z dnia 24.VI.1994 r. (t.j. Dz.U. z 2019 poz. 737). Art. 14. tej ustawy stanowi, że na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się m.in. wydatki na remonty i bieżącą konserwację. Z kolei art. 15. ustawy rozstrzyga, że na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat.

Niestety w latach 2015 - 2018 Gmina nie realizowała nałożonego obowiązku ustawowego wobec wspólnot. W szczególności:
- w 2015 r. nie zrealizowano 14 uchwał, w których udział Gminy powinien wynieść 79.000 zł
- w 2016 r. nie zrealizowano 41 uchwał, w których udział Gminy powinien wynieść 326.000 zł
- w 2017 r. nie zrealizowano 50 uchwał, w których udział Gminy powinien wynieść 775.000 zł
- w 2018 r. nie zrealizowano 117 uchwał, w których udział Gminy powinien wynieść 850.000 zł

Łącznie w minionej kadencji samorządu nie zrealizowano aż 222 uchwał, w których udział Gminy powinien wynieść 2.030.000 zł.

 

 

Ponadto, w projekcie budżetu Gminy na rok 2019, złożonym do biura Rady Miejskiej w połowie listopada 2018 r., nie zabezpieczono wystarczających środków finansowych na realizację remontów w roku bieżącym.

Od stycznia 2019 r. wspólnoty mieszkaniowe podjęły kolejne uchwały remontowe, z czego na realizację oczekują aż 164, w których Gmina powinna partycypować kwotą 766.000 zł.

Z kolei na remonty zasobów mieszkaniowych, w których Bielawa posiada 100% udziałów, brakuje kolejne 780.000 zł.

Zatem aby zniwelować zobowiązania Gminy wobec wspólnot mieszkaniowych należy jeszcze w tym roku "znaleźć" w budżecie miasta aż 3.576.000 zł!!!

Nieopłacanie na bieżąco zaliczek na remonty skutkuje ciągłym niedoborem środków na tzw. funduszach remontowych wspólnot, co w konsekwencji opóźnia prowadzenie prac remontowych, prowadząc do pogłębiania degradacji substancji mieszkaniowej, w której Gmina jest współwłaścicielem.

Brak wpłat powoduje także, że zarządca realizuje uchwały wspólnot mieszkaniowych z dużym opóźnieniem, liczonym w latach. W konsekwencji uchwały podjęte w latach minionych, a niezrealizowane do dnia dzisiejszego, są obarczone błędem ceny opartej o nieaktualne kosztorysy inwestorskie, co powoduje obecnie wzrost kosztów remontów i wydłużanie się terminów ich realizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe obecny burmistrz Bielawy dr Andrzej Hordyj planuję podjąć działania, aby do końca 2019 r. uregulować wszelkie zobowiązania Gminy wobec wspólnot. Już niebawem materiał telewizyjny w tym temacie.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomek
Tomek 27.10.2019, 00:00
Nie rozumiem zupełnie retoryki reportażu. Zarówno autor jak i burmistrz albo nie mają elementarnej wiedzy na temat funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych albo zamydlają oczy członkom wspólnot aby nie wystąpiły z roszczeniem do gminy Bielawa o uzupełnienie brakujący zaległych zaliczek za okres trzech lat wstecz. Otóż każda wspólnota mieszkaniowa ma prawo odzyskać zaległe zaliczki ze strony Gminy Bielawa. Jeśli jednym z właścicieli w nieruchomości jest gmina, ma ona taki sam obowiązek jak każdy inny właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej partycypować w utrzymaniu nieruchomości wspólnej. Zatem po pierwsze wspólnota mieszkaniowa ma prawo windykować gminę Bielawa 3 lata wstecz...
Janusz
Janusz 26.10.2019, 21:26
Skończcie już z tym obszczekiwaniem poprzedników bo sami rządziliście kilkanaście lat i Bielawa wyglądała jak większa wiocha. Łyżwa przynajmniej zbiornik odzyskał a wy następne rondo budujecie jakby innych potrzeb nie było
Biel
Biel 27.10.2019, 18:09
Jak odzyskał kupił za Twoje i moje podatki.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.10.2019, 09:02
Przypominam Janusz, że za zbiornik Sudety pan Łyżwa po oficjalnych rozmowach na parkingu w aucie zapłacił o 3 miliony więcej niż deklarował w kampanii. Do tego pieniądze miał z tego co zostawił Dzwiniel, czyli de facto niewielka zasługa. Poza tym ludzie mieszkający tutaj chcą żyć w normalnych warunkach i dobrze, że mamy taką atrakcję, ale jednak zamoast tłumu szczęśliwych turystów w sezonie wole mieszkać w odnowionym budynku i mieć chodniki, a nie tonąć w błocie po każdym deszczu.
Janusz
Janusz 27.10.2019, 09:58
Łyżwa też odnowił ponad 100 podwórek, reszty nie zdążył bo wróciła lepsza zmiana
elektryk
elektryk 26.10.2019, 14:50
już szukają kasy do ludzi rozsyłane są podwyżki od lutego 2020 - MZBM
zobaczymy z jaki długiem zostaniemy po teraźniejszej ekipie rządzącej w gminie.
Alutka
Alutka 24.10.2019, 21:12
Jak ludzie nie chcą płacić na fundusz remontowy to nie gadajcie głupot że wam.brakuje kasy. Yo tylko dobra woli ludzi na którą liczyscie. Daj kase teraz na trenercia misia i jego klub.
lokator
lokator 22.10.2019, 19:33
STRAŻ MIEJSKĄ zlikwidujecie i kasa będzie dla ludzi,bo już za dużo ta jednostka pochłonęła kasy, może trzeba o tym już pomyśleć bo efekty pracy żadne ?????
Ubawiony
Ubawiony 22.10.2019, 18:56
Na dobie ukazał się ranking ogólnopolski w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej na lata 2014-2018 i Bielawa wypadła bardzo dobrze. przecież to lata kiedy burmistrzem był Piotr Łyżwa! Więc dyżurna kablówka w te pędy artykulik żeby znowu oczernić byłego burmistrza. Jakie to przewidywalne i zarazem żałosne.
Xyz
Xyz 23.10.2019, 10:45
Na Dobie i wszystko jasne. Nikt nie oczernia Łyżwy ,stwierdzane są fakty. Jeżeli chcesz być rzetelny to podaj proszę jakie kwoty Bielawa pozyskała, ile wniosków odrzucono i co zrobiono za pozyskane środki ,potem porównaj to z kadencją poprzedników i wykaż ,że kadencja Łyżwy była bardziej owocna. Mnie jako mieszkańca mało bawią zarzuty prokuratorskie o niegospodarność i szastanie naszymi pieniędzmi przez ekipę Łyżwy.
Ja
Ja 23.10.2019, 19:38
Ekipa Łyżwy byla od brania udziału w dzieleniu premii dla siebie za to że nie robili nic dla mieszkańców i miasta
Ubaw po pachy
Ubaw po pachy 23.10.2019, 23:56
Tobie już nic nie pomoże więc złóż łapki do klapania i klapaj swojemu idolowi Andrzejowi za to że jest, bo efektów pracy nie widać :))))))
Bielawianin
Bielawianin 23.10.2019, 11:27
Podaj fakty dotyczące tej niegospodarności i szastania naszymi pieniędzmi! Odnieś się też do przekazania z MZBM przez ówczesnego i obecnego prezesa Dubasa 300 000 na Bielawiankę z uzasadnieniem z jakiego funduszu pochodziły te pieniądze. A co do pozyskania funduszy to porównaj okres 3 lat rządów Łyżwy do 16 lat rządów Dźwiniela i 10 lat współrządzenia Hordyja i wtedy podyskutujemy
uno
uno 25.10.2019, 15:44
Tylko że z tych 3 lat rządów Łyżwy to jeszcze kilka projektów było napisanych przez Hordyja, i tylko dzięki temu zostały zrealizowane, ekipa byłego burmistrza nie potrafiła jednego wniosku porządnie napisać, dopiero coś tam ruszyło jak się stowarzyszenie wzięło za pisanie wniosków dla gmin i Bielawa na tym też skorzystała.
Fakt
Fakt 25.10.2019, 15:28
Po fakty zgłoś się do prokuratury. Łyżwa rządził cztery lata,chyba że rok rządził Runowicz,a Łyżwa się wdrażał. Sięgnij do info na stronach UM i porównaj pozyskiwanie środków unijnych .Jakby nie liczył ,przewaga i ilościowa i jakościowa jest po stronie poprzedników. I nie 16 lat ,a 11 bo w 2004 wstąpiliśmy do UE ,a środki dostawaliśmy od 2005 lub nawet 2006 ,czyli chodzi o 10 -9 lat poprzedników . Kwotowo dzieląc na jeden rok ,to Hordyj ( bo to jego projekty punktowały) bije na łeb Łyżwę.
Realista
Realista 26.10.2019, 18:49
Tylko że jakoś tego w Bielawie kompletnie nie widać po tych 11 latach. Gdyby Łyżwa nie odzyskał jeziora to już byłaby kompletna klapa
Realistka
Realistka 26.10.2019, 21:46
Jakie odzyskał? Kupił po cenie rynkowej za nasze pieniądze.
Wiem
Wiem 23.10.2019, 12:22
Mzbm to podmiot gospodarczy jak zarobił to był jego zysk i mógł zrobić co zrobił. Czynsze od mieszkańców wpływają do gminy opłaty wspólnot na konta wspólnot. Więc nie mieszaj w czymś o czym nie masz pojęcia.
Komunalnik
Komunalnik 23.10.2019, 14:36
MZBM zarobił??? Mózg, o ile go jeszcze masz, został wyprany do białości! Na czym MZBM może zarobić, żeby przekazywać kilkaset tysięcy na klub sportowy kiedy ludzie mieszkają w nieremontowanych od wojny ruderach!!!???
Wiem
Wiem 23.10.2019, 15:06
Mzbm nie jest właścicielem ruder i nie ponosi kosztów ich remontów. Zarabia za świadczenie usług na rzecz właścicieli. A koszty to sprawa właśnie właścicieli a nie mzbm. Więc jak widać może zarabiać na tym co wykonuje czyli na zarządzaniu za które otrzymuje wynagrodzenie jak.każdy inny zarządca.
hehe
hehe 24.10.2019, 00:07
Za te usługi właściciele płacą czynszem a ty nie masz pojęcia o czym piszesz czy celowo klepiesz masło maślane?
Wiem
Wiem 24.10.2019, 09:47
Za usługi zarządzania należne jest wynagrodzenie i płacą je właściciele. A czynsz to jest opłata należna właścicielowi którą płaci lokator za najem lokalu, z którego korzysta. Ot i cała filozofia. Zarządcy nie interesuje skąd ma pieniądze właściciel by uregulować wynagrodzenie za zarządzanie.
Koszmar!!!
Koszmar!!! 22.10.2019, 15:49
Za długi artykuł?! Ludzie czytajcie ze zrozumieniem temat dotyczy Łyżwy i poprzedniego prezesa MZBM-u
Bielawianin
Bielawianin 22.10.2019, 14:52
Zabrakło w tytule informacji, że jest to rozliczenie poprzedniego burmistrza. Bardzo dobrze, że takie próby są. Urzędnicy powinni się czuć odpowiedzialni i być rozliczania za swoje decyzję i swoją pracę.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 22.10.2019, 14:47
Ktoś powinien za to beknąć. Skoro podejmowali uchwały tzn.,że pieniądze były w budżecie. Co się stało z kasą? Na jakie inne cele przeznaczono? A może zdefraudowano? Niegospodarnością poprzedniej ekipy zajmuje się prokuratura. To powinno być bardzo rzetelnie wyjaśnione!
bielawianin
bielawianin 22.10.2019, 13:38
Czytam komentarze i zastanawiam czy czy ludzie są aż tak leniwi, żeby czytać tylko tytuł?
olo
olo 22.10.2019, 14:11
Dokładnie, za długi artykuł :) Czytając komentarze widzę, że nie wszyscy ogarniają czytanie ze zrozumieniem.
Danuta
Danuta 22.10.2019, 12:24
Bo to złodziejstwo jawne czas na zmianę dziada burmistrza,gdzie ja jako samotna matka wychowywałam dziecko po śmierci męża i miałam zadłużenie 5 ty to chcieli mnie wyzucic na socjalne,ale dogadałem się z innym mieszkańcem na zamianę,myślę że super dobrze by było pozbawić *** wygodnego stołka,nikt nie jest nietykalnych
sara
sara 22.10.2019, 14:34
Danuta czytaj ze ze zrozumieniem, kogo TY chcesz stołka pozbawiać tego, który próbuje ten bałagan naprawić, pretensje do Łyżwy, który spokojnie dalej zasiada w radzie miasta, jego powinno się ze stołka radnego wysadzić.
a
a 22.10.2019, 15:30
Ja nie widzę tu próby naprawienia czegokolwiek
olo
olo 22.10.2019, 12:43
Danusia co ty piszesz. Wszystko ok?
Ja
Ja 22.10.2019, 11:24
Wyraziście dziada na burmistrza wiec teraz macie . Zawsze mozna Hordyja odwołać i zrobic referendum
Ty
Ty 22.10.2019, 14:51
Oj ty bidoku. Skoncentruj się,włącz myślenie i jeszcze raz przeczytaj artykuł.
kuna
kuna 22.10.2019, 14:30
Proszę czytać ze zrozumieniem, to za czasów PANA ŁYŻWY
Ha ha
Ha ha 22.10.2019, 11:44
Ty czytasz? Przecież to w czasach rządów Pana Łyżwy było.
.
. 22.10.2019, 09:58
Dwie kadencje jak Hordyj byl wiceburistrzem to prezes BZBM przelal ogromną kwote do KS Bielawianka bez zgód Wspolnot. Czy w tej kadencji beda przelewac Wspolnot pieniadze ?
olo
olo 22.10.2019, 12:43
To nie są pieniądze wspólnot :)
kula
kula 22.10.2019, 10:07
pewnie mu się to czkawką do dzisiaj odbija, ale przynajmniej wiadomo gdzie pieniądze poszły, a tutaj czy wiadomo?
Członek wspólnoty
Członek wspólnoty 22.10.2019, 08:34
Szkoda że to mieszkańcy spłacą ten dług! Kolejne podwyżki czynszu w zasobach MZBM!
olo
olo 22.10.2019, 08:46
Proszę nie pisać bzdur. Radzę poczytać trochę o WM.
.
. 25.10.2019, 09:03
Jakie bzdury? Od stycznia podwyżka czynszu przez MZBM!!!
.
. 25.10.2019, 09:08
Nie wiem jak WM ale my mamy podwyżke i to dużą...
.
. 25.10.2019, 11:32
Pierwsza podwyżka od 8 lat...
olo
olo 26.10.2019, 18:38
od 8 lat?
.
. 30.10.2019, 21:59
Z 40%
Lol
Lol 22.10.2019, 15:42
Proszę sprawdzić na jakie konto dokonywane są wpłaty za lokale czynszowe, kto jest właścicielem tego konta a później troszkę pomyśleć kto ma dług wobec kogo i wszystko będzie jasne skąd te podwyżki.
Gdzie ta kasa
Gdzie ta kasa 22.10.2019, 08:31
Pytanie ile jeszcze niespodzianek po poprzednim burmistrzu wyjdzie ??
ZYGA
ZYGA 23.10.2019, 14:13
DZIEKI LYZWIE TO JEZIORO ZOSTALO ODKUPIONE DZWINEL Z HORDYJEM. POWINNI ZA TO BEKNAC CO ZROBILI KOGO WY POPIERACIE CHYBA WAM CHODZI ZEBY BYLO PO STAREMU MJUZ ZESCIE ZAPOMILI
dna
dna 22.10.2019, 09:25
Dobre pytanie, gdzie ta kasa, bo skoro nie wpłacali, to gdzie ona została rozdysponowana.

Pozostałe