WERNISAŻ WYSTAWY „KIERUNEK SZTUKA”

  • 18.10.2019, 15:30 (aktualizacja 18.10.2019, 15:44)
  • Krzysztof Bachiński
WERNISAŻ WYSTAWY  „KIERUNEK SZTUKA”
5 września 2019 r. o godz. 19:00 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbył się wernisaż wystawy pt. „kierunek SZTUKA” Zostały zaprezentowane: malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, bogate zbiory prezentowane były dotąd w wielu renomowanych instytucjach – m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. Teraz do tego zacnego grona dołącza Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Kurator wystawy dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, zapoznał zebranych z historią i zawartością zbiorów muzealnych KUL. Biskup świdnicki Ignacy Dec powiedział; Szanowni państwo kiedy wygłaszam słowa które zazwyczaj układam w tryptyk, tryptyk dzisiaj ma brzmienie: Sztuka, KUL i Dzierżoniów. Dzierżoniowianie oraz przybywający do Dzierżoniowa turyści będą mieli wyjątkową okazję do podziwiania obrazów i rysunków najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Jerzego Nowosielskiego. Nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmuje dzieła tak uznanych artystów.

 

Malarstwo obce było reprezentowane przez artystów jak: Marten van Valckenborch (wybitny manierysta flamandzki, którego prace znajdują się w zbiorach wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Wśród prezentowanych obrazów unikatem jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelany z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni. Wystawa „kierunek SZTUKA” – prezentowana w stylowych wnętrzach „czerwonej willi” – jest wydarzeniem wielkiej rangi w życiu kulturalnym Dzierżoniowa oraz niewątpliwym wyróżnieniem zarówno dla Muzeum Miejskiego, jak i samego miasta oraz Ziemi Dzierżoniowskiej.

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe