PRZEŚLIJ WSPOMNIENIE DOT. PRZEMYSŁU W BIELAWIE I OKOLICACH. ZOSTAŃ AUTOREM!

  • 03.09.2019, 17:22
  • Telewizja Sudecka
PRZEŚLIJ WSPOMNIENIE DOT. PRZEMYSŁU W BIELAWIE I OKOLICACH. ZOSTAŃ AUTOREM!
Co ciekawego pamiętamy o zakładach przemysłowych z Bielawy i okolic? Pierwsze skojarzenie to oczywiście Bielbaw czy Bieltex, ale warto sięgnąć choćby po przykład Besteru, Żelmetu czy wielu innych obiektów, a okaże się, że przemysłowych tematów jest tu zadziwiająco dużo.

W ramach projektu stypendialnego Pamięć o dolnośląskim przemyśle trwa rwa zbiórka wspomnień i różnych materiałów z domowych archiwów, które mniej lub bardziej ściśle wiążą się z lokalnym przemysłem. Każdy może się dołączyć, przesyłając w ciągu 3 minut wspomnienie przez Internet za pomocą specjalnego formularza na stronie lub umówić się na spotkanie z realizatorami akcji.

Wystarczy wejść na stronę: pamietamprzemysl.pl. Zgromadzone w ten sposób materiały będą umieszczone następnie w bogato ilustrowanej publikacji książkowej, a także na portalu Dolnośląskość.pl.

Dlaczego industrialna historia miasta jest dla nas tak ciekawa? Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. słowem, to mrowie ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. „Solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90.

Każdy może zostać autorem! Wystarczy wejść na stronę pamietamprzemysl.pl/przeslij-wspomnienia/.

Zakłady przemysłowe, które zostały zlikwidowane bądź głęboko przeobraziły się po prywatyzacji: to na ich temat mieszkańcy często mają w swoich domowych szufladach pochowane archiwalne, amatorskie fotografie. A może jakieś amatorskie nagrania VHS? Je również zbieramy zapowiadają organizatorzy.

Co interesuje organizatorów projektu? Nie ma ograniczeń tematycznych, warto uruchomić wyobraźnię i przypomnieć sobie jakąś ciekawą historię. Podczas spotkania będziemy również mapować wiedzę o lokalnych, często zapomnianych zakładach przemysłowych.

Pamięć o dolnośląskim przemyśle to cykl działań realizowanych dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja jest połączona z projektem Pamiętam przemysł, czyli kolejnym projektem edukacyjno-kulturalnym poświęconym pamięci zbiorowej Dolnego Śląska, który realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza. W 2017 r. na podobnej zasadzie odbywała się zbiórka wspomnień dot. powodzi z 1997 r.

Szczegóły:

http://pamietamprzemysl.pl/
https://www.facebook.com/pamietamprzemysl/

http://dolnoslaskosc.pl/

Spoty filmowe projektu Pamiętam przemysł można przejrzeć pod tymi linkami:
https://www.facebook.com/pamietamprzemysl/videos/404433830126054/
https://www.facebook.com/pamietamprzemysl/videos/827194064282953/
https://www.facebook.com/pamietamprzemysl/videos/2340953962801082/

E-mail: [email protected]
Koordynator projektu: Grzegorz Czekański, tel.: 666951823

Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe