KIERUNEK SZTUKA

  • 02.09.2019, 12:42 (aktualizacja 02.09.2019, 13:14)
  • Krzysztof Bachiński
KIERUNEK SZTUKA
Dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "kierunek SZTUKA" , który odbędzie się w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, przy ul. Świdnickiej 30, w dniu 05.09.2019 r. (czwartek), o godz. 19.00. Wystawa „kierunek SZTUKA” ma wyjątkowy charakter i stanowi dla mieszkańców Dzierżoniowa, także Dolnego Śląska, niepowtarzalną okazję do poznania oraz kontemplacji arcydzieł znamienitych polskich i europejskich artystów. Niezwykłe dzieła malarskie, ceramiki oraz szkła zostały udostępnione przez Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.


Bogate zbiory  Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II prezentowane były dotąd w znaczących miastach Polski, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Malborku czy Książu.
Po raz pierwszy na mapie udostępniania publiczności dzieł malarskich, wyrobów z porcelany i szkła znanych twórców polskich i europejskich znalazł się  Dzierżoniów. Prezentowana w kameralnych, nastrojowych salach dawnej mieszczańskiej „czerwonej willi”, dziś -  Miejskiego Muzeum,  wystawa  „kierunek SZTUKA”  jest zatem  wydarzeniem wielkiej rangi w historii kulturalnej Dzierżoniowa  oraz  niewątpliwym zaszczytem i  wyróżnieniem zarówno dla Muzeum Dzierżoniowa, jak i samego miasta, również  Ziemi Dzierżoniowskiej.
Niewątpliwie większość zwiedzających wystawę w Muzeum Miejskim po raz pierwszy podziwiać będzie obrazy znakomitych mistrzów polskich, w tym  z przełomu XIX i XX wieku: Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, Józef Chełmoński, Jerzego Nowosielskiego i innych. Poza wybitnymi przedstawicielami  malarstwa polskiego wystawa obejmuje niezwykłe  dzieła tak uznanych  mistrzów,  jak:  Marten van Valckenborch (niedościgły  manierysta, którego prace są w zbiorach wiedeńskiego Kunsthistorisches), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Unikatem jest też namalowany na blasze flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.
Z pewnością zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają  oryginalne, zadziwiające  swym kunsztem wyroby rzemiosła artystycznego, zwłaszcza  z ceramiki  i szkła.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa od 6 września do 27 października 2019 r.w godzinach pracy Muzeum.

Wernisaż, 5 września, godz. 19:00 - wstęp bezpłatny

Cena biletu wstępu na wystawę: 10 zł (dotyczy również niedzieli).

Krzysztof Bachiński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe