VII DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL TAJEMNIC W ZAMKU KSIĄŻ 10 - 11 SIERPNIA 2019

  • 23.07.2019, 21:54
  • Telewizja Sudecka
VII DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL TAJEMNIC W ZAMKU KSIĄŻ 10 - 11 SIERPNIA 2019
Wielka wystawa wynalazków Leonarda da Vinci, wirtualny spacer po transatlantyku Piłsudski, unikatowe preparaty Zakładu Medycyny Sądowej z Wrocławia, Bitwa Epok i premiery książek. To tylko niektóre z atrakcji Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu, jednego z największych spotkań miłośników historii w Polsce. 10-11 sierpnia 2019 r. już po raz siódmy badacze tajemnic będą rozmawiać o eksploracji, zagadkach przeszłości, ukrytych dziełach sztuki, a także wezmą udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach, obejrzą również ekspozycje, które na co dzień nie są dostępne.

- Od samego początku festiwalu chcieliśmy skupiać ponad podziałami różne środowiska: archeologów, muzealników, eksploratorów, profesjonalistów i amatorów-historyków. To dało niesamowitą mieszankę osobowości, które dzielą się swoimi doświadczeniami z tysiącami naszych uczestników. Każdy przecież marzy o szukaniu skarbów – mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, która wymyśliła festiwal.

Stąd m.in. pomysł pokazanie kolekcji wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. To wyjątkowy zbiór narzędzi zbrodni a także preparatów anatomicznych. Większość eksponatów pochodzi z czasów niemieckich, ale będzie okazja zobaczyć również powojenne amatorskie pasy cnoty. Muzeum Zakładu Medycyny Sądowej nie jest udostępniane dla zwiedzających, festiwal to jedna z absolutnie wyjątkowych możliwości obejrzenia tej wystawy, na dodatek pod okiem lekarzy sądowych. 

Wśród prelegentów Konferencji Odkrywców, która odbywa się podczas imprezy znaleźli się m.in. Jacek Podemski, dziennikarz, eksplorator, specjalista znający każdy zakątek Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego. Podemski to również przewodnik po Czarnobylu, w tym roku opowie jak naprawdę wygląda zakazana strefa, po raz pierwszy pokaże również swój film o Czarnobylu bez skrótów. Kolejna premiera to „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross Rosen” Joanny Lamparskiej. Autorka opowie o swojej najnowszej książce i o szokujących  wynikach śledztwa dotyczącego eksperymentów medycznych w czasie II wojnie światowej na Dolnym Śląsku. Również pierwszy raz po stu latach  spróbujemy uruchomić projektor z kolekcji Janusza Chmielniaka. Kolejna nowość to możliwość penetracji za pomocą technologii VR wnętrza M/S Piłsudski – również po raz pierwszy w rozszerzonym zakresie właśnie w Zamku Książ.

Nie zabraknie opowieści o wojennych tajemnicach Gór Sowich, zamków, pałaców i zabytkowych ogrodów, najnowszych odkryciach, organizatorzy przybliżą również intrygującą kwestię tzw. dzienników wojennych, dokumentów, które ujrzały światło dzienne w tym roku i mają rzekomo wskazywać miejsce ukrycia kilku ton złota oraz dzieł sztuki. 

Festiwal to okazja do odwiedzenia Zamku Książ, jego słynnych tarasów oraz ogromnych podziemi wykutych pięćdziesiąt pięć metrów pod zamkowym dziedzińcem w czasie II wojny światowej.

- Dzięki swojej imponującej kubaturze, bogactwie koncepcji architektonicznych, niezwykłej historii oraz zapierającej dech w piersiach lokalizacji Książ fascynuje zarówno turystów, jak i znawców sztuki. Dawna siedziba  Piastów oraz Hochbergów, zachwyca arystokratycznym splendorem i rozmachem. Zamek Książ w Wałbrzychu to unikat na skalę europejską. Uznaje się go również za jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Starym Kontynencie. Nie znamy ostatecznego celu nazistowskiej przebudowy, a wydrążona rękami więźniów obozu Gross Rosen sieć tuneli pod zamkiem owiana jest  mgłą legend i licznych teorii. – mówi Anna Żabska, prezes Zarządu Zamku Książ.

Podczas festiwalu zamkowy dziedziniec zapełni się wojownikami z kilku epok.  Co by się stało, gdyby samuraje starli się z wojskami słowiańskimi, a Wikingowie z polskim rycerstwem.? Trwający dwa dni turniej rycerski będzie nie tylko zabawą, ale i lekcją historii oraz broni. Z pewnością jedną z największych atrakcji będzie wystawa wynalazków Leonarda da Vinci w pięknej Sali Balowej.  Każdy będzie mógł dotknąć kopii dzieł Mistrza Renesansu.  Zamek Książ nie zapomina również o dzieciach: mnóstwo gier i zabaw czeka na najmłodszych. W zamkowym parku na targach „Polska Smakuje” organizowanych przez KOWR czekają przysmaki „Polska Smakuje”

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Projekt Historia oraz Zamek Książ w Wałbrzychu

Partnerzy  festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Miasto Wałbrzych, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, RMF FM, Hydropolis, MPWiK, Polska Smakuje, Lotto, Militaria.pl, Karkonoskie Tajemnice 

 

           

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe