NAJSTARSZA MIESZKANKA DZIERŻONIOWA SKOŃCZYŁA 104 LATA

  • 17.07.2019, 15:02
  • Telewizja Sudecka
NAJSTARSZA MIESZKANKA DZIERŻONIOWA SKOŃCZYŁA 104 LATA
- Jestem twarda jak rosyjska stal – mówi o sobie dzierżoniowianka Janina Ajkowska, z domu Borysewicz, która obchodziła 16 lipca swoje 104 urodziny. Burmistrz Dariusz Kucharski odwiedził najstarszą mieszkankę naszego miasta i złożył jej najserdeczniejsze życzenia urodzinowe.

Pani Janina urodziła się 16 lipca 1915 r. w miejscowości Dorże w dawnym województwie wileńskim. Była jednym z dziewięciorga rodzeństwa. Za mąż wyszła w 1935 r. Po wojnie osiedliła się wraz z mężem, byłym żołnierzem wojska polskiego w miejscowości Strumienno w okolicach Krosna Odrzańskiego, a w 1959 r. przyjechała do Dzierżoniowa. Pracowała przez krótki czas w Zespole Szkół Radiowych, a następnie przez wiele lat, aż do emerytury, w Silesianie.

Od ponad trzydziestu lat jest wdową. Mieszka wraz z synem i jego rodziną. Jak na swój wiek jest w całkiem dobrej formie, choć niedosłyszy. Nie poddała się nawet po upadku ze schodów, choć porusza się teraz o balkoniku.

- Bardzo się cieszę, że żyję tak długo, że przeżyłam 104 lata. A moja mama myślała, że w ogóle nie przeżyję, bo urodziłam się w okopie – wyznaje. Wspomina ciężką pracę fizyczną w gospodarstwie, skromne jedzenie ze wspólnej miski, czasy, gdy trzeba było młócić zboże cepami i prząść przy łuczywie. - Jestem twarda jak rosyjska stal – powtarza. I dziękując za życzenia burmistrzowi obiecuje, że za rok spotkają się znowu. - Oczywiście jak Bóg pozwoli – dodaje.

 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe