Poniedziałek, 23.09.2019

GRUZINI ZŁOŻYLI KWIATY NA GROBIE WALERIANA TEWZADZE W DZIERŻONIOWIE

  • 25.05.2019, 10:31 (aktualizacja 25.05.2019, 22:05)
  • Telewizja Sudecka
GRUZINI ZŁOŻYLI KWIATY NA GROBIE WALERIANA TEWZADZE W DZIERŻONIOWIE
19 maja w Kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie wystąpił Adżarski Państwowy Chór "Batumi" z Gruzji. Koncert organizowany był w ramach XXVIII Festiwalu pt. " Maj z Muzyką Dawną ".

Przed koncertem członkowie zespołu odwiedzili grób swojego rodaka podpułkownika Waleriana Tewzadze, który pod nazwiskiem Walery Krzyżanowski, zamieszkał w Dzierżoniowie i przez krótki czas pełnił funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Na jego grobie, znajdującym się na dzierżoniowskim cmentarzu parafialnym, wykuty jest napis:

„Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany w ziemi szlachetnego i dzielnego Narodu Polskiego”.

Walerian Tewzadze jest jednym z bohaterów filmu dokumentalnego w reżyserii Jerzego Lubacha pt. „W rogatywce i tygrysiej skórze”.

 

 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe