RDOŚ OFICJALNIE POTWIERDZA ATAK WILKÓW W BIAŁEJ WODZIE W GM. BYSTRZYCA KŁODZKA

  • 24.05.2019, 13:38 (aktualizacja 25.05.2019, 22:06)
  • Jarosław Wrona
RDOŚ OFICJALNIE POTWIERDZA ATAK WILKÓW W BIAŁEJ WODZIE W GM. BYSTRZYCA KŁODZKA
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 22 maja 2019 r. - w zastępstwie Pani Katarzyny Łapińskiej - Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu (Regionalnego Konserwatora Przyrody) - informuję, że po zgłoszeniu przez poszkodowanego zagryzienia owiec w miejscowości Biała Woda w gminie Bystrzyca Kłodzka, które według osoby zgłaszającej dokonały wilki, pracownicy Dyrekcji w dniu 21 maja br. dokonali oględzin szkody w obecności poszkodowanego.

Potwierdzono pogryzienie łącznie 14 szt. owiec - rasy polska górska (11 samic i 3 jagnięcia). Ustalono, że stado w dniu, kiedy nastąpiła szkoda (tj. 18 maja 2019 r. około godziny 3 w nocy) przebywało na pastwisku pod nadzorem psa - rasy polski owczarek górski, natomiast właściciel przebywał w bacówce położonej około 30-40 m od stada. Podczas oględzin potwierdzono, że szkodę wyrządziły wilki.

Obecnie trwa dalsze postępowanie w zakresie szacowania szkody w ww. zgłoszeniu. Po uzupełnieniu niezbędnych dokumentów przez poszkodowanego, analizowane będą zebrane materiały dowodowe w celu ustalenia, czy przysługuje poszkodowanemu odszkodowanie.

Pomimo, że incydenty realnie zagrażających zdrowiu i życiu ludzi ze strony wilków na terenie całego kraju były sporadyczne, to widok drapieżnika w pobliżu domów budzi niepokój i obawy wśród lokalnych społeczności. 

Wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy. Obowiązek ten wynika z zapisów w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym sprawy związane z utrzymaniem porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej.

Zakres zadań regionalnego dyrektora ochrony środowiska określa art. 131 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nie mniej jednak może on podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego w sprawach m.in. ochrony przyrodą.

Informuję, przy tym, że zgodnie art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez gatunek zwierzęcia objęty ochroną prawną m.in. przez wilki (w pogłowiu zwierząt gospodarskich). Odpowiedzialność, o której mowa w ww. artykule nie obejmuje utraconych korzyści. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska. Odszkodowanie wypłacane jest w przypadku potwierdzenia, że szkody dokonał gatunek chroniony (w tym wypadku wilk), a nie np. pies. Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych, w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki.

Jeśli chodzi o dokładną liczbę wilków bytujących w Sudetach to będzie ona przedmiotem badań na etapie opracowania planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000. 


-- 

http://www.gdos.gov.pl/files/443/metka_e_mail_RDOS_Wroclaw.png

Rafał Klodek 
Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 

Jarosław Wrona

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wilk
wilk 24.11.2019, 23:34
jeleni całe stada
FLECIŃSKI
FLECIŃSKI 19.07.2019, 06:54
W Lądku Zdroju 17.07.2019.r wilki zagryzły Konia pociągowego Sołtysowi wsi Lutynia ale nikt z tym nic nie zrobił!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe