MŁYN PAPIERNICZY ZABYTKIEM ZADBANYM

  • 30.04.2019, 14:23
  • Telewizja Sudecka
MŁYN PAPIERNICZY ZABYTKIEM ZADBANYM
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tegorocznej edycji Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień. W kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” wyróżnienie zdobył dusznicki młyn papierniczy.

Wręczenie nagród odbyło się 24 kwietnia w Muzeum Emigracji w Gdyni podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Gospodarzami spotkania byli Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek.

 

W gronie laureatów znalazł się dusznicki młyn papierniczy, siedziba Muzeum Papiernictwa. Sukces ten jest szczególnie ważny, gdyż dotyczy remontów i inwestycji realizowanych przez ostatnie lata. Znalazły one uznanie w oczach Jury, w którym zasiadają najwybitniejsi specjaliści z zakresu ochrony zabytków. W uzasadnieniu decyzji komisja konkursowa zwróciła uwagę na prace konserwatorskie przeprowadzone z poszanowaniem wartości zabytkowych, uwzględniające strukturę budowlaną i oryginalne wyposażenie ciągu technologicznego papierni. Dyplom i gratulacje z rąk wiceminister kultury i generalnego konserwatora zabytków Magdaleny Gawin odebrali: dyrektor muzeum Maciej Szymczyk i wicedyrektor oraz koordynator prac przy zabytku Joanna Seredyńska.

 

Wg wręczającej nagrody Magdaleny Gawin „Zabytek zadbany” to prestiżowy konkurs, który pełni rolę symbolicznego podziękowania zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, za ich wkład, za to, że wzbogacają nasze dziedzictwo kulturowe.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe