DUMA POLSKIEGO KOLEJNICTWA

  • 18.03.2019, 09:25 (aktualizacja 18.03.2019, 11:09)
  • Telewizja Sudecka
DUMA POLSKIEGO KOLEJNICTWA
Już we wtorek 19 marca 2019 roku na miłośników starych parowozów i zabytków techniki czeka w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej niezwykła przygoda. Tylko przez cztery godziny od 10:00 do 14:00, duma polskiej techniki z czasów II Rzeczpospolitej, jeden z najbardziej oryginalnych parowozów z kolekcji naszego muzeum można będzie podziwiać nie w parowozowni, ale na zewnątrz przed budynkiem.

Po raz pierwszy od kilku lat parowóz Pt31-49, ozdoba naszej kolekcji, zostanie wytoczony, przez inną lokomotywę na wachlarz przed parowozownią, co umożliwi oglądanie go w świetle dziennym i podziwianie tej oryginalnej konstrukcji. Pt31 to jeden z dwóch zachowanych w Polsce egzemplarzy tego parowozu będącego w latach międzywojennych dumą polskiej myśli technicznej.Jeszcze przed wojną lokomotywa pospieszna Pt31 wzbudzała niekłamane zachwyty większości europejskich przewoźników kolejowych. Była jedną z najbardziej znanych i cenionych lokomotyw parowych polskiej produkcji - wizytówką i przykładem przedwojennej polskiej myśli technicznej. Wybudowano ich łącznie sto dziesięć, ale do dziś przetrwały tylko ostatnie dwa egzemplarze.Jeden z nich już jutro przez 4 godziny można będzie oglądać na wachlarzu przed zabytkową parowozownią w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe